2013-aisiais milijonus dokumentų apie slaptas JAV Nacionalinio saugumo agentūros (NSA) stebėjimo programas paviešinęs E.Snowdenas teigia, kad savo kaip paslapčių viešintojo vaidmeniu didžiuojasi, bet Rusijoje saugus jau nebesijaučia.
Buvusiam NSA kontraktininkui, kuris dažnai pavadinamas Kremliaus agentu, Rusija tais pačiais metais suteikė politinį prieglobstį.
E.Snowdenas jau penkerius metus ramiai ir tyliai gyvena uždarą gyvenimą Maskvoje, o Rusijos užsienio reikalų ministerija pernai pranešė, kad nuolatinis leidimas gyventi šalyje amerikiečiui buvo pratęstas dar 24 mėnesiams.
Amerikoje, kuri iš E.Snowdeno yra atėmusi JAV piliečio pasą, jam gresia ilgi metai kalėjimo. Vyriausybė kaltina vyrą valstybės duomenų vagyste, neteisėtu duomenų apie nacionalinį saugumą ir slaptos žvalgybinės informacijos platinimu.
„Kas dėl ateities Rusijoje ir to, kas čia nutiks – negaliu pasakyti, kad aš saugus, – šią savaitę pareiškė E.Snowdenas, vaizdo ryšiu bendravęs su Insbruko universiteto Austrijoje studentais. – Bet tikrasis klausimas yra toks: ar tai svarbu? Duomenis paviešinau ne dėl to, kad būčiau saugus.“
„Jei norėčiau būti saugus, dabar sėdėčiau Havajuose, daug uždirbčiau ir visus šnipinėčiau, – pridūrė buvęs NSA kontraktininkas, kuris dirbo būtent šioje JAV valstijoje ir dabar pripažįsta, kad jam „tremtyje“ gali tekti praleisti visą likusį gyvenimą. – Tai reiškia, kad galiu kas vakarą eiti miegoti negalvodamas apie rytojų.“
Kreipdamasis į kritikus, „kurie įtariai žvelgia į faktą, kad aš Rusijoje, nors niekada pats nesiekiau atsidurti Rusijoje“, E.Snowdenas pabrėžė, jog nėra niekaip susijęs su Rusijos vyriausybe.
„Rusija nėra mano namai. Rusija – vieta, į kurią esu ištremtas“, – tvirtino amerikietis.
E.Snowdenas šių metų balandį kritikavo šios šalies ryšių rinkos priežiūros agentūros „Roskomnadzor“ sprendimą blokuoti susirašinėjimo programėlę „Telegram“. Tąkart jis prabilo apie Rusijos vyriausybės vykdomą cenzūrą.
Kita vertus garsus Rusijos žurnalistas Andrejus Soldatovas, vadinamas vienu šalies tiriamosios žurnalistikos vėliavnešių, E.Snowdeną dar pernai lapkritį pavadino „vaiduokliu“.
Anot A.Soldatovo, kuris kartu su Irina Borogan parašė knygą „Raudonasis tinklas“, E.Snowdeno atskleistą informaciją Kremlius panaudojo vis labiau spausdamas internetą, nors pats amerikietis naujuosius įstatymus kritikuoja.
„Jo paviešinti dokumentai Rusijos vyriausybei tapo pagrindu kalbėti apie apribojimus internete. Pavyzdžiui, turime duomenų lokalizavimo įstatymą, pagal kurį reikalaujama, kad pasaulinės platformos perkeltų savo serverius į Rusiją, nes reikia saugoti rusų asmeninius duomenis nuo NSA šnipų“, – pasakojo žurnalistas.
A.Soldatovas daro išvadą, kad amerikiečio gyvenimą Rusijoje neabejotinai kontroliuoja Federalinė saugumo tarnyba.
„Snowdenas yra atsidūręs spąstuose. Turint omenyje, kad jis gyvena apsuptas tų žmonių ir negali ištrūkti, manau, kad jam sunku“, – teigė žurnalistas.
„Pirmasis žingsnis – atgabenti Snowdeną į Maskvą, – dar 2014 metų pradžioje aiškino A.Soldatovas. – Antrasis – užrakinti jį 40 dienų, kol sprendžiama, ką su juo daryti. Toliau – suteikti jam prieglobstį. Tada – jam pasakyti, kad jo gyvybei gresia pavojus, kad jo kažkas ieško.
Tuomet turime vyruką, gyvenantį kontroliuojamoje aplinkoje, su kuriuo galima dirbti.“