„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Egzotiški ginklai mūšyje dėl Mosulo: savižudžių sunkvežimiai ir dronai-kamikadzės

Irake verda mūšis dėl Mosulo miesto, kuris buvo paverstas teroristinės grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) tvirtove. Šioje kovoje naudojami ir neįprasti ginklai. Apie tai rašo „The Daily Beast“ žurnalistas Davidas Axe.
Elitiniai Irako kariai ruošiasi Mosulo miesto vadavimui iš „Islamo valstybės“
Asociatyvi nuotrauka / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Mosulo puolime dalyvauja apie 100 tūkst. karių: irakiečiai, kurdai, amerikiečių komandosai, oro kontrolės specialistai, artileristai. Iš rytų ir pietų jie spaudžia pusantro milijono gyventojų turintį miestą, kuriame įsitvirtino apie 10 tūkst. IS teroristų.

Kažin ar šioje kovoje galimi dar didesni statymai. Abi pusės metė savo naujausius ir geriausius ginklus.

Kai kurie iš jų – siaubą keliančios žudymo mašinos. Nuo raketinių tankų, kurie gali su žeme sulyginti ištisus miesto rajonus, iki savadarbių dronų-žudikų.

„The Daily Beast“ apžvelgia išskirtinius ginklus, kurie naudojami kovoje dėl Mosulo.

Raketinė sistema TOS-1

1988 metais Sovietų Sąjunga pristatė naują ginklą, kuris turėjo kelti baimę bet kokiam priešui – raketinę sistemą TOS-1.

Mašinos pagrindą sudaro sovietinio tanko T-72 važiuoklė, ant kurios buvo sumontuotas paleidimo įrenginys – 24 raketos, kurių skersmuo po 23 cm. Ši sistema gali pataikyti į taikinius už maždaug 3 km, tačiau pagrindinė užduotis – šaudyti vadinamaisiais kvadratais. Raketų paklodė gali uždengti maždaug du pastatų kvartalus.

„Wikipedia“ nuotr./TOS-1 „Buratin“
„Wikipedia“ nuotr./TOS-1 „Buratin“

Sovietai taip pat sukūrė modifikaciją TOS-1's, kuri skirta iš pastatų ir griuvėsių išvalyti gyvąją jėgą. Kiekviena raketa paleidžia į orą dujų debesį, kuris užsiliepsnoja, išdegina maždaug 30 metrų plotą ir sukelia galingą sprogimą.

„The Daily Beast“ pabrėžia, kad TOS-1 panaudojimas didžiausią pavojų kelia būtent civiliams gyventojams. Tai jau parodė Alepo apsiaustis, kurioje Rusijos armija naudoja šias sistemas, kad išdegintų daugiabučių rajonus.

Nustatyta, kad 2014 metų vasarą Maskva perdavė Bagdado kariuomenei mažiausiai keturias sistemas TOS-1's. Praėjusį mėnesį „Jerusalem Post“ šaltiniai pastebėjo vieną tokią mašiną prie Bartelos miestelio, kuris yra vos už keliolikos kilometrų nuo Mosulo.

TOS-1's atgabenimas į frontą reiškia, kad lemiamas IS tvirtovės šturmas gali būti labai žiaurus.

Savižudžių sunkvežimiai VBIED

Mosule įsitvirtinusi IS grupuotė yra dešimt kartų mažesnė už puolančias pajėgas, tačiau jie dvejus metus ruošė tvirtovės gynybą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Islamo valstybės“ teroristų išrausti tuneliai Mosule
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Islamo valstybės“ teroristų išrausti tuneliai Mosule

IS kovotojų planas remiasi savižudžių išpuoliais. Bene neįprasčiausias ginklas – kažką iš filmo „Pašėlęs Maksas“ primenantys šarvuoti sunkvežimiai, prikimšti sprogmenų.

Tokius išpuolius irakiečiai ir kurdai patyrė jau pirmąją Mosulo puolimo dieną.

JAV kariuomenė šiuos daiktus vadina VBIED – „savadarbių sprogmenų prikrautomis mašinomis“. Su tokiu kovos būdu amerikiečiai susidūrė tame pačiame Irake, tačiau dar prieš susiformuojant IS grupuotei.

Nuo 2015 metų JAV kariai iš oro stebi visas galimas VBIED gamyklas aplink Mosulą, todėl jau pasiruošė nutraukti šių ginklų tiekimą. Pranešama, kad spalio 24 dieną JAV karinės oro pajėgos sunaikino VBIED koloną, kuri riedėjo į miestą.

Savadarbiai dronai-žudikai

IS grupuotė neturi aukštųjų technologijų kaip JAV kariuomenė ir sąjungininkai, tačiau Mosule įsitvirtinę teroristai konstruoja savadarbius bepiločius orlaivius, kurie gali žudyti.

Spalio pabaigoje tai patyrė kurdų kovotojai, šiaurinėje Irako dalyje numušę civilinį droną. Jie priėjo pažiūrėti. Tą akimirką dronas sprogo ir pražudė du karius.

Tokio aparato veikimo principas paprastas. Prie civilinio drono, kokių nebrangiai galima nusipirkti internetinėse parduotuvėse, pritvirtinamas sprogmuo. Tai gali būti kovinė granata arba kitas nesunkus sprogmuo.

Jeigu dronas turi krovinio paleidimo mechanizmą, tai užtaisą jis gali tiesiog numesti ant priešiškų pajėgų.

Kitu atveju, orlaivis nukrenta ir po kurio laiko sprogsta.

Spalio pabaigoje tai patyrė kurdų kovotojai, šiaurinėje Irako dalyje numušę civilinį droną. Jie pamanė, kad aparatas buvo naudojamas žvalgybai, todėl priėjo pažiūrėti. Tą akimirką dronas sprogo ir pražudė du kurdų karius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs