U.von der Leyen sakė, kad ES yra „vertybių ir įstatymų bendrija“, ir pabrėžė, jog blokas „gins mūsų Sąjungos teisinės tvarkos pamatinius principus“.
„To tikisi mūsų 450 mln. europiečių“, – sakė ji.
U.von der Leyen sakė, kad yra „giliai sunerimusi“ dėl naujausių įvykių ir kad nurodė EK „nuodugniai ir greitai“ išanalizuoti Lenkijos teismo sprendimą.
Visi ES aukščiausios instancijos teismo sprendimai yra „privalomi visų valstybių narių valdžios institucijoms, įskaitant nacionalinius teismus“, sakė ji.
EK „panaudos visas pagal sutartis turimas galias tam užtikrinti“, pridūrė U.von der Leyen.
Varšuva ir Briuselis smarkiai nesutaria dėl Lenkijos valdančiosios dešiniojo sparno partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) stumiamų teismų sistemos reformų. Briuselis įspėja, kad jos kelia grėsmę demokratijai Lenkijoje.
Lenkijos Konstitucinio Tribunolo nutartimi atmetama ES teisės viršenybė nacionalinių įstatymų atžvilgiu. Joje nurodoma, kad dalis ES sutarties straipsnių „nesuderinami“ su šalies konstitucija.
Tribunolas taip pat įspėjo Bendrijos institucijas neveikti „už savo kompetencijos ribų“ ir nesikišti į lenkų teismų sistemos reformas, kurstančias didžiausią įtampą Varšuvos ir Briuselio santykiuose.
Prieš Tribunolui paskelbiant nutartį ES įspėjo, kad ši byla gali turėti „pasekmių“ Briuselio dar nepatvirtintoms išmokoms, kurias Lenkija gaus iš ES atsigavimo po pandemijos fondo.
EK taip pat pažadėjo artimiausiomis savaitėmis panaudoti naują mechanizmą, pagal kurį gali būti sustabdytas ES lėšų išmokėjimas valstybei narei, pažeidžiančiai bloko teisinės valstybės principą.