Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ekonomikos ministras S. Massa ir atskalūnas J. Milei žengia į antrąjį turą Argentinoje

Argentinos ekonomikos ministras Sergio Massa (Serchijus Masa) ir prieš valdžią nusiteikęs atskalūnas Javieras Milei (Chavjeras Milėjus) susikaus antrajame prezidento rinkimų ture, sekmadienį parodė pirmojo turo rezultatai.
AFP-Scanpix nuotr.
AFP-Scanpix nuotr.
Temos: 2 Rinkimai Argentina

Po beveik mėnesio vyksiančiame antrajame ture laukiama kovos už dvi visiškai skirtingas šalies vizijas.

Po dešimtmečius besikartojančių fiskalinių krizių, kurias lėmė skolos, prastas finansų valdymas ir nepastovi valiuta, trečią pagal dydį Lotynų Amerikos ekonomiką krečia triženklė infliacija.

Charizmatiškasis S. Massa, atstovaujantis valdančiajai centro kairiųjų peronistų koalicijai, sekmadienį pranoko lūkesčius ir užėmė pirmąją vietą, surinkęs 36,4 proc. balsų, nors dirbo rekordinės metinės infliacijos ir skurdo didėjimo metais.

„Mūsų šalis yra sudėtingoje situacijoje (...), tačiau jūs tikėjote, kad mes esame geriausias įrankis naujam žingsniui Argentinos istorijoje“, – Buenos Airėse džiūgaujantiems rėmėjams sakė S. Massa.

Libertaras J. Milei, kuris į mitingus atvažiuodavo su grandininiu pjūklu, žadėdamas mažinti valstybės išlaidas ir „dolerizuoti“ ekonomiką, surinko 30,51 proc. balsų.

Roką dainuojantis, „TikTok“ asas atsirado iš niekur ir metė įnirtingą iššūkį tradicinėms politinėms partijoms, pataikaudamas ekonominio sunkmečio išvargintiems argentiniečiams.

„Šiandien yra istorinė diena, nes du trečdaliai balsavo už pokyčius. Visi, kurie norime pokyčių, turime dirbti kartu. Mes galime laimėti, susigrąžinti savo šalį, neleisti mūsų vaikams išvykti iš šalies“, – teigė J. Milei.

Šie du kandidatai varžysis antrajame rinkimų ture lapkričio 19-ąją, o laimėtojas pareigas pradės eiti gruodžio 10-ąją.

Gyvenimo kokybė

Savo pergalės kalboje S. Massa siekė parodyti save kaip ramesnį ir tvirtesnį kandidatą, palyginti su J. Milei, kuris išpopuliarėjo piktais pasisakymais prieš „vagiančią ir nieko vertą politinę klasę“ ir sunkią šalies ekonomikos būklę.

„Esu įsitikinęs, kad ši šalis nėra šūdina. Tai puiki šalis ir mes ketiname jai skirti vietą, kurios ji nusipelnė“, – sakė S. Massa.

Kampanijos metu S. Massa stengėsi pabrėžti, ką žmonių kišenėms reikštų opozicijos planai sumažinti dideles subsidijas elektrai ir viešajam transportui.

Siekdamas pritraukti rinkėjus, prieš rinkimus jis ėmėsi išlaidauti ir sumažino pajamų mokestį daugeliui gyventojų, o tai, anot analitikų, tik dar labiau pablogins trapią šalies finansinę padėtį.

J. Milei, ekonomistas libertaras, apstulbino apklausų rengėjus, kai išsiveržė į priekį ir rugpjūtį laimėjo pirminius rinkimus, surinkęs 30 proc. balsų.

Tačiau per pirmąjį rinkimų turą jis gavo tiek pat balsų.

Nors kai kas norėtų radikalių permainų, „daugybė argentiniečių gali daug prarasti dėl socialinės gerovės valstybės, kuri remia milijonus žmonių, griovimo“, sakė Vašingtone įsikūrusio Woodrow Wilsono (Vudrou Vilsono) centro Argentinos projekto direktorius Benjaminas Gedanas (Bendžaminas Gedanas).

„Jei Milei mitinguose naudoja grandininį pjūklą, kitame to pjūklo gale yra žmonių gyvenimo kokybė“, – teigė B. Gedanas.

Tačiau jis teigė, kad dėl likusių daugiau nei aštuonių milijonų balsų, kurie atiteko trečiąją vietą užėmusiai buvusiai saugumo ministrei Patricijai Bullrich (Patrisijai Bulrič) ir dar dviem kandidatams, S. Massos laukia nelengva kova su išsišokėliu J. Milei.

„Manau, kad šį pirmojo turo rezultatą galima suprasti taip, kad daug daugiau argentiniečių nori išstumti peronistus iš valdžios nei tų, kurie norėtų, kad peronistai liktų“, – sakė B. Gedanas.

Antivyriausybininkų tendencija

Analitikai teigia, kad J. Milei išpopuliarėjo pagal regionines tendencijas, susijusias su antivyriausybinėmis partijomis. Jis dažnai lyginamas su buvusiu Jungtinių Valstijų prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu) arba buvusiu Brazilijos lyderiu Jairu Bolsonaro (Žairu Bolsonaru).

J. Bolsonaro sūnus Eduardo (Eduardas) sekmadienį atvyko į jo rinkimų būstinę parodyti savo palaikymo.

„Tikiu, kad Milei laimės, nesvarbu, ar pirmajame, ar antrajame rate“, – sakė jis.

J. Milei, save vadinantis „anarchokapitalistu“, pasisako prieš abortus ir lytinį švietimą, nori atsisakyti maždaug dešimties ministerijų ir netiki, kad žmonės yra atsakingi už klimato kaitą.

40 proc. gyventojų gyvenant skurde, o vidurinei klasei parklupus ant kelių, daug rinkėjų traukia J. Milei, nes tradicines partijas jie laiko savo vargų kaltininkėmis.

Daugelis balsavusiųjų buvo sunerimę dėl balsavimo poveikio svyruojančiam pesui bei infliacijai ir teigė, kad paprasčiausiai rinkosi mažiausią blogį.

„Yra tiek daug netikrumo (...) ir baimės, kad iš šių kandidatų nėra nė vieno, kuris man atstovautų. Nėra nė vieno, kuris galėtų pakeisti [padėtį dėl] to, ko mums čia, Argentinoje, reikia“, – sakė 40 metų grafikos dizainerė Maria Olguin (Marija Olgin).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos