„Ant mano rankų yra suėmimo žymės, nes pareigūnai neturėjo su savimi antrankių. Kalbant apie mano sveikatos problemas, girdėjau daug melagienų apie savo sveikatos būklę. Turiu pasakyti, kad jaučiuosi puikiai, esu puikiai nusiteikęs“, – kalbėjo R.Protasevičius.
Jis teigė neturintis jokių priekaištų, tikino, kad niekas jo neskriaudė ir nenaudojo prieš jį jėgos, todėl prašė žiniasklaidos nebeskleisti gandų.
„Prašyčiau nebeskleisti daugiau jokių gandų, nes dėl to kenčia Sofia Sapega ir mano tėvai, kurie yra Lenkijoje, informaciniame vakuume.
Ponai, pagalvokite apie tai, kaip reaguotų jūsų motina, jeigu būtumėte tokioje situacijoje ir kažkas teigtų, kad jos sūnus buvo sumuštas, nors tai melas“, – kalbėjo R.Protasevičius.
Žema, šlykštu ir nepateisinama
Baltarusijos opozicijos lyderės S.Cichanouskajos patarėjas Franakas Viačiorka šį R.Protasevičiaus pasirodymą spaudos konferencijoje įvertino kritiškai. Jis pabrėžė, kad R.Protasevičius šiuo metu yra pakliuvęs į vienos baisiausių specialiųjų tarnybų nagus, o Baltarusijos prezidentas elgiasi su juo lyg su kovos trofėjumi.
„Niekas nepasikeitė. Tai yra įkaito žodžiai. Romanas – pagrobtas, jis KGB gniaužtuose. O KGB metodai visiems gerai žinomi. Visi žodžiai, kuriuos jis kalba yra prievarta išgauti ir taip bus tol, kol jis liks A.Lukašenkos letenose“, – 15min kalbėjo F.Viačiorka.
„Šlykščiausia, kad A.Lukašenka su juo elgiasi lyg su trofėjumi. Jie nutupdė lėktuvą, sučiupo Romaną, o dabar pasodino jį prieš žurnalistus ant kėdutės ir liepė kalbėti jiems palankius dalykus. Manau, kad tai – žema, šlykštu ir nepateisinama“, – kalbėjo S.Cichanouskajos patarėjas.
F.Viačiorka patikino, kad jokie prievarta išgauti R.Protasevičiaus pasisakymai nesuskaldys Baltarusijos opozicijos.
„Manau, kad tai kaip tik suvienys baltarusius. Visi supranta, kad KGB gniaužtuose esantis žmogus negali duoti parodymų, kuriuos būtų galima vertinti rimtai“, – paaiškino F.Viačiorka.
Jis išreiškė pagarbą BBC žurnalistams, kurie išėjo iš spaudos konferencijos vos šiai prasidėjus.
BBC žurnalistai Jonah Fisheris ir Abdujalilas Abdurasulovas, dalyvavę spaudos konferencijoje, netrukus pranešė, kad išėjo iš salės, taip protestuodami prieš elgesį su R.Protasevičiumi.
„Mes ką tik išėjome. Nedalyvausime, nes jis (R.Protasevičius, – red.past.) ten akivaizdžiai kenčia ir būna per prievartą“, – parašė J.Fisheris.
F.Viačiorkos manymu, įkaito žodžiai negali būti tiražuojami žiniasklaidoje. „Mes turime reikalų su viena žiauriausių specialiųjų tarnybų. Galime tik spėti, kokia buvo šio pasirodymo spaudos konferencijoje kaina“, – pabrėžė F.Viačiorka.
Apgailėtina propaganda
Laurynas Jonavičius, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas, neabejojo: „Tai propaganda, nėra ką komentuoti.“
„Tai apgailėtina propaganda. Vienintelis klausimas, į kurį neturiu atsakymo ir, tiesą sakant, nenoriu turėti, – kaip jie priverčia Protasevičių tai daryti?“ – kalbėdamas su 15min pridūrė politologas.
Savo ruožtu „Freedom House“ Vilniaus biuro vadovas Vytis Jurkonis iškart pabrėžė, kad teisingiausiu šios spaudos konferencijos įvertinimu reikėtų laikyti BBC žurnalistų sprendimą išeiti iš salės.
„Niekas toje spaudos konferencijoje nebuvo tikra. Tai kreivų veidrodžių karalystė, kuomet veidrodiniu principu buvo bandoma kaltinti Lietuvos pasienio pareigūnus, kuomet eilinį kartą bandoma pasinaudoti turimu politiniu kaliniu, įkaitu.
Konferenciją buvo labai skaudu žiūrėti dėl daugelio priežasčių, bet kartu ją žiūrėdamas labai aiškiai supranti, kad šis režimas griūva ir negali būti tvarus, nes jame nėra nieko tikro, išskyrus represijas, baimę ir melą“, – 15min teigė V.Jurkonis.
Kai R.Protasevičius paklausė susirinkusių žurnalistų, ar juo kas nors tiki, salėje stojo iškalbinga tyla.
Lėktuvu iš Atėnų į Vilnių skridęs R.Protasevičius, kartu su kitais įkūręs baltarusių opozicijos kanalą „Nexta“ platformoje „Telegram“, Minsko laikomą ekstremistiniu, taip pat jo draugė – Vilniuje studijuojanti Rusijos pilietė Sofija Sapega – buvo sulaikyti Minsko oro uoste gegužės 23 dieną.
Tinklaraštininkas tikino, kad spaudos konferencijoje dalyvauja savo valia, niekas jo nevertė to daryti ir nieko už tai nesiūlė.
Tiesa, kai R.Protasevičius, kuris po suėmimo jau dukart buvo išstatytas prieš kameras, paklausė susirinkusių žurnalistų, ar juo kas nors tiki, salėje stojo iškalbinga tyla.
Ją nutraukė viena žurnalistė, pareiškusi, kad netiki nė vienu R.Protasevičiaus žodžiu, nes gali tik nujausti, ką jis išgyveno.