2024 03 22

Ekspertas kritikuoja Vokietijos silpnumą Izraelio atžvilgiu: „Pasaulis tapo Holokausto sąvokos įkaitu“

Per penkis Izraelio ir „Hamas“ karo mėnesius Vokietija beveik nė karto griežtai nepasisakė prieš Izraelio veiksmus Gazos Ruože, kur šiuo metu klostosi katastrofiška situacija. Pasak Jungtinių Tautų, pusei vietos gyventojų gresia badas. Sekmadienį Vokietijos kancleris Olafas Scholzas susitiko su Izraelio premjeru Benjaminu Netanyahu ir švelniai paragino imtis veiksmų dėl įkaitų išlaisvinimo bei ilgalaikių taikos derybų. Tačiau ekspertai mano, kad bet kokią griežtesnę Berlyno retoriką ar poziciją Jeruzalės atžvilgiu temdo tebejaučiama kaltė dėl Holokausto.
Robert von Voren
VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centro vadovas, politologas prof. Robertas van Vorenas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Vasario pradžioje Miuncheno saugumo konferencijos vadovas Christophas Heusgenas, ilgametis buvusios Vokietijos kanclerės Angelos Merkel patarėjas užsienio politikos klausimais, interviu metu leidiniui „Financial Times“ paskatino Vokietiją laikytis griežtos pozicijos Izraelio atžvilgiu.

Jo teigimu, tokioje situacijoje Vokietija „privalo vadinti daiktus tikraisiais vardais“ ir „išnaudoti savo gerus santykius su Izraeliu ir toliau raginti jį laikytis tarptautinės teisės“.

Pasak „Financial Times“, Berlyno kritikai tiki, jog jo kaltė dėl Holokausto užgožia Izraelio įtariamus nusikaltimus Gazos Ruože.

Nuo spalį įsiplieskusio karo pradžios Vokietija tvirtai gynė Izraelio teisę gintis ir nepritarė raginimams nedelsiant nutraukti ugnį Gazoje. Ji taip pat palaikė Izraelį Tarptautiniame Teisingumo Teisme, kur Pietų Afrika iškėlė bylą, kaltindama žydų valstybę genocidu.

„Jei manome, kad Izraelio vyriausybės elgesys kelia pavojų šalies saugumui, turime tai pasakyti, – pažymėjo Ch.Heusgenas. – Nemanau, kad tolesnis tarptautinės teisės pažeidinėjimas statant gyvenvietes stiprina Izraelio saugumą.“

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centro vadovas, žmogaus teisių gynėjas, politologas ir profesorius Robertas van Vorenas portalui 15min pripažino, kad Berlyno sprendimus gali lydėti kaltė dėl Holokausto, ir nurodė, kad Izraelis ne vienintelė šalis, prieš kurią Berlynas jaučia kaltę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai