Priminsime, kad trečiadienį nepilotuojamas kosminis aparatas „Fobos-Grunt“ neįskriejo į reikiamą trajektoriją, kad pasiektų Raudonąją planetą ir jos palydovą Fobą. Jis startavo trečiadienio rytą (antradienio vakarą Lietuvos laiku) iš Kazachstane esančio Baikonūro kosmodromo.
Šis incidentas papildė pastarųjų metų Rusijos kosminės programos nesėkmių virtinę ir aptemdė viltis pasiųsti į Marsą žmones per ateinančius 25 metus.
Šiuo metu aparatas sukasi aplink Žemę, jo trajektorija nekontroliuojama. Kaip anksčiau yra sakęs vienas „Roskosmos“ pareigūnų, jie ketina pakelti aparatą aukščiau. Tačiau, jei tai pavyktų, „būtų stebuklas“.
Šį gedimą, anot agentūros vadovo V.Popovkino, teoriškai galima pašalinti per tris dienas, kol neišsikrovė zondo baterijos. „Roskosmos“ nurodė, jog per ateinančias dvi savaites dar bus galimybė perprogramuoti zondą, jeigu jis skries dabartinėje orbitoje.
„Kol kas neverta labai nerimauti. Laiko dar yra, kuro bakai pilni. Kosminio aparato darbo režimą galima palaikyti naudojant saulės baterijas“, – sakė NASA specialistas J.Obergas agentūrai AP.
Šio eksperto nuomone, jeigu agentūra „Roskosmos“ nesugebės atkurti zondo valdymo ir jis išskries iš Žemės orbitos, „Fobos Grunt“ taps pačiu pavojingiausiu kada nors į mūsų planetą nukritusiu kosminiu aparatu. Itin didelį pavojų kelia aplinkybė, jog zondo kuro bakai sklidini itin toksiško kosminio kuro.
Konsultantas pabrėžė, kad zondo „Fobos Grunt“ katastrofa gali turėti gerokai rimtesnių pasekmių, nei 1996 m. panašaus aparato, skriejusio į marsą, katastrofa Anduose. Arba JAV žvalgybinio palydovo pilnais kuro bakais, kritimas 2008 m. (jį numušė JAV karinių oro pajėgų raketa).
Newsru.com cituodamas agentūros „Roskosmos“ darbuotojus, rašo, kad kosminis zondas „Fobos Grunt“ yra pasmerktas.
„Mano galva, zondas jau prarastas. bent jau tikimybė netekti šio aparato akivaizdžiai didesnė nei jį išgelbėti ir nukreipti į marsą“, – žiniakslaidai sakė atsargos generolas, buvęs Rusijos karinių pajėgų vyriausiasis specialistas Vladimiras Uvarovas.
Papildyta 10.15 val. Agentūros „Roskosmos“ atstovai informuoja, kad jau ketvirtadienio vakarą bandys paleisti zondo variklius. Tokia galimybė atsirado praėjusią naktį, kai zondas pateko į Žemėje esančių kosminio radijo ryšio stočių „regėjimo“ lauką. Su kosmine stotimi radijo ryšiu susijungta du kartus. Tačiau nė vienas iš bandymų nebuvo sėkmingas, duomenų ir nustatymų zondo valdymo sistemoms perduoti nepavyko.
Papildyta 11.25 val. Europos kosmoso agentūros ESA atstovai pareiškė, kad visomis išgalėmis stengsis padėti Rusijai išspręsti problemą. Ketvirtadienį planuojama bandyti užmegzti ryšį su zondu Kuru kosmodrome (Prancūzijos Gviana) ir Australijoje. Jei pavyktų užmegzti telemetrinį ryšį, duomenys būtų perduoti kolegoms Rusijoje.