Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ekspertė: žmogaus teisių padėtis Baltarusijoje toliau blogėja

Dieną prieš tai, kai Nobelio premijos laureatas Alesis Bialiackis Minsko teismo buvo nuteistas 10 metų kalėjimo bausme, Jungtinių Tautų ekspertė ketvirtadienį įspėjo, kad jo gimtojoje Baltarusijoje ir taip sunki žmogaus teisių padėtis toliau blogėja.
Nobelio premijos laureatas Alesis Bialiackis ir grupės „Viasna“ viceprezidentas Valentinas Stefanovičius
Nobelio premijos laureatas Alesis Bialiackis ir grupės „Viasna“ viceprezidentas Valentinas Stefanovičius / „AFP“/„Scanpix“

„Mano vertinimu, žmogaus teisių padėtis labai pablogėjo“, – sakė specialioji pranešėja Baltarusijos klausimais Anais Marin JT žmogaus teisių tarybos renginio Ženevoje kuluaruose.

„Ji eina blogyn ir blogyn“, – pridūrė ji.

Šį mėnesį ji ir JT teisių biuras turi pateikti Tarybai ataskaitas apie pažeidimus, įvykdytus šalyje po prieš trejus metus vykusių ginčijamų prezidento rinkimų.

Po to, kai 2020-ųjų rugpjūtį vykusiame balsavime autokratinis šalies lyderis Aliaksandras Lukašenka, ištikimas Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkas, paskelbė buvęs išrinktas šeštai kadencijai iš eilės, Baltarusijoje kelis mėnesius vyko precedento neturinčios antivyriausybinės demonstracijos.

Nepriklausoma ekspertė A.Marin teigė esanti susirūpinusi, kad „nuolat blogėjanti žmogaus teisių padėtis Baltarusijoje gali likti nepastebėta“.

Pasak jos, jau daugiau nei dvejus metus Baltarusijoje nebuvo didelio masto protestų, „nes visi nepriklausomi balsai šalyje buvo nutildyti“.

1 400 politinių kalinių

A.Marin nurodė, kad Baltarusijoje šiuo metu laikoma mažiausiai 1 400 politinių kalinių, o per pastaruosius trejus metus daugiau kaip 700 pilietinės visuomenės organizacijų buvo priverstos uždaryti savo biurus.

Šiuo metu šalyje taip pat sulaikyti 32 žurnalistai ir žiniasklaidos darbuotojai, sakė ji, remdamasi Baltarusijos žurnalistų asociacijos duomenimis.

„Lieku labai susirūpinusi dėl sistemingo... baudimo už saviraiškos laisvės propagavimą“, – pridūrė ekspertė.

Vienas ryškesnių susidorojimo pavyzdžių įvyko penktadienį – Minsko teismas skyrė 10 metų įkalinimo bausmę Nobelio taikos premijos laureatui A.Bialiackiui, žymiausios šalyje teisių gynimo grupės „Viasna“ įkūrėjui.

Jis buvo teisiamas kartu su bendražygiais Valiancinu Stefanovičiumi bei Uladziu Labkovičiumi už grynųjų pinigų, kuriais, anot teismo, finansavo opozicinę veiklą, kontrabandą į Baltarusiją.

A.Bialiackio bendražygiams skirta atitinkamai devyneri ir septyneri metai kalėjimo.

„Jie atsidūrė už grotų tik todėl, kad padėjo kitiems žmonėms pasinaudoti savo teisėmis. Jie nepadarė jokių nusikaltimų“, – ketvirtadienį Ženevoje vykusiame renginyje sakė „Viasna“ atstovė Natalia Sacunkevič.

Daugiau nei 20 teisių gynimo grupių, įskaitant „Amnesty International“ ir „Human Rights Watch“, ketvirtadienį paskelbė pareiškimą, kuriame smerkiamas trijų vyrų baudžiamasis persekiojimas ir reikalaujama, kad Baltarusijos valdžios institucijos „nedelsiant ir besąlygiškai juos paleistų“.

„Didelį susirūpinimą kelia tai, kad valdžios institucijos kriminalizuoja žmogaus teisių darbą tuo metu, kai žmogaus teisių gynėjų vaidmuo yra pats reikalingiausias“, – sakė A.Marin.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos