„Tai, ką šiuo metu patiriame, yra NATO smegenų mirtis“, – E. Macronas sakė savaitraščiui „The Economist“.
„Nėra apskritai jokio koordinavimo priimant strateginius sprendimus tarp Jungtinių Valstijų ir NATO sąjungininkių. Jokio. Taip pat vyksta Turkijos – kitos NATO sąjungininkės – nekoordinuoti agresyvūs veiksmai teritorijoje, kur yra ant kortos pastatyti mūsų interesai“, – pridūrė Prancūzijos lyderis.
Paklaustas, ar dar tiki NATO sutarties 5-uoju straipsniu, nusakančiu kolektyvinės gynybos principus, pagal kuriuos vienos Aljanso narės užpuolimas reiškia viso Aljanso užpuolimą, E.Macronas atsakė: „Nežinau. Bet ką 5-asis straipsnis reikš rytoj?“
Prancūzijos lyderis taip įspėjo NATO nares Europoje, kad nebegalima tikėtis, kad JAV tikrai prireikus atskubės į pagalbą sąjungininkėms krizės atveju – suprask, tai parodė netikėtas sprendimas nusisukti nuo kurdų Sirijos šiaurėje.
„NATO funkcionuoja tik tokiu atveju, jei funkcionuoja paskutinės išeities garantija. Manyčiau, kad reikėtų iš naujo apsvarstyti, kas yra NATO, atsižvelgiant į Jungtinių Valstijų įsipareigojimus“, – tvirtino E.Macronas.
„Nėra jokio NATO planavimo, jokio koordinavimo. Net nededama jokių pastangų šalinti konfliktus“, – pridūrė E.Macronas.
Ir nors NATO struktūra leidžia kariuomenėms veiksmingai bendrauti ir koordinuoti operacijas, „strateginiu ir politiniu požiūriais turime pripažinti, kad turime problemą“, sakė Prancūzijos vadovas.
Prancūzijos prezidentas neslėpė, kad D.Trumpo sprendimas dėl amerikiečių karių išvedimo iš Šiaurės Sirijos nustebino Paryžių, Londoną ir Berlyną – visų pirma dėl to, kad taip buvo uždegta žalia kitos NATO narės Turkijos karinei operacijai prieš Sirijos kurdus, Ankaroje laikomus teroristais.
E.Macronas jau anksčiau viešai apgailestavo dėl to, kad NATO negali reaguoti į Turkijos karinius veiksmus, ir tikino, jog Europai atėjo laikas nustoti elgtis kaip mažesniajai JAV partnerei Vidurinių Rytų regione.
NATO narių Europoje pareigūnai baiminasi, kad dėl JAV pasitraukimo iš Sirijos šiaurės rytų susiformuos saugumo vakuumas, kuriuo pasinaudos džihadistai, Senajame žemyne anksčiau surengę seriją mirtinų išpuolių.
„NATO, kaip sistema, nereglamentuoja savo narių veiklos. Taigi, kai tik atsiranda narė, kuri mano turinti teisę savavaliauti, ji taip ir elgiasi, jei tam neprieštarauja JAV“, – kalbėjo E.Macronas.
Vis tik galimybė išmesti Turkiją iš NATO „neatitinka mūsų interesų“, pabrėžė E.Macronas, „o galbūt įvertinimas iš naujo, kas yra NATO, juos atitiktų“.
Kalbėdamas apie D.Trumpą, E.Macronas buvo atviras: „Mes pirmą kartą turime reikalą su Amerikos prezidentu, kuris netiki mūsų Europos projekto idėja.“
Anot E.Macrono, tai vyksta tokiu metu, kai Europa susiduria su augančia Kinija ir į autoritarizmą pasukusiais režimais Rusijoje bei Turkijoje. Be to, Bendriją silpnina „Brexit“ ir vidinis politinis nestabilumas.
„Šis nuodingas kokteilis prieš penkerius metus buvo neįsivaizduojamas. Jei neatsibusime, yra grėsmė, kad ilgainiui geopolitine prasme išnyksime ar bent jau nebekontroliuosime savo likimo. Tuo tikrai tikiu“, – kalbėjo Prancūzijos prezidentas.
Jis pabrėžė, kad ES turi pradėti mąstyti ne vien kaip ekonominė sąjunga, bet ir kaip strateginė galia, kuriai būtinas „karinis suverenumas“ ir dialogas su Rusija, kuriam priešinasi Lenkija ir kitos Vidurio bei Rytų Europos šalys.