Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

EP nusprendė atnaujinti tyrimą dėl CŽV kalėjimų ir ragina JAV bendradarbiauti

Europos Parlamentas (EP) pavedė savo Piliečių laisvių ir Užsienio reikalų komitetams bei Žmogaus teisių pakomitečiui atnaujinti tyrimą dėl galimo JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) vykdyto kalinių gabenimo ir neteisėto kalinimo Europos šalyse.
JAV Senato ataskaitoje – apie CŽV kalėjimą Lietuvoje
JAV Senato ataskaitoje – apie CŽV kalėjimą Lietuvoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Trečiadienį priimtoje rezoliucijoje europarlamentarai taip pat paragino JAV ištirti žmogaus teisių pažeidimus, susijusius su šios CŽV programos vykdymu, ir bendradarbiauti su Europos Sąjungos valstybėmis gavus jų prašymus suteikti informacijos.

Be to, EP nariai ne pirmą kartą paragino valstybes nares ištirti kaltinimus, kad jų teritorijose buvo slaptų kalėjimų, kuriuose žmonės laikyti pagal CŽV programą, ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn į šią veiklą įsitraukusius asmenis.

Minėti Europos Parlamento komitetai turės metus tyrimui atlikti ir galės surengti klausymus ar tiriamąją misiją ES valstybėse, kuriose, kaip manoma, buvo CŽV slapto kalinimo vietų.

2006 metais EP buvo įsteigtas laikinasis komitetas, kuris tyrė galimą CŽV vykdytą kalinių gabenimą ir neteisėtą kalinimą Europos šalyse. 2012 metų balandį parlamento Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto delegacija buvo atvykusi į Lietuvą tirti įtarimų dėl CŽV kalėjimų.

Prisiminti, paviešinus ataskaitą

Trečiadienį priimta rezoliucija yra EP reakcija į pernai gruodį paviešintą JAV Senato ataskaitą, kurioje aprašomi CŽV vykdyti įtariamų džihadistų judėjimo „al Qaeda“ narių tardymai, naudojant kankinimus.

Lietuvoje 2009 metų pabaigoje per parlamentinį tyrimą buvo identifikuoti du objektai Vilniuje ir šalia sostinės, kur esą galėjo būtų įrengtos patalpos sulaikytiesiems laikyti.

Informacija apie konkrečias valstybes, kuriose buvo įrengti slapti centrai, ataskaitoje paslėpta, bet žmogaus teisių gynėjai mano, kad Lietuvoje veikė dokumente violetiniu vadinamas centras. Anot JAV Senato ataskaitos, jis veikė nuo 2005 metų pradžios, o buvo uždarytas 2006 metais dėl neužtikrintos medicinos priežiūros, jame esą kalintas Mustafa al-Hawsawis  iš Saudo Arabijos.

Lietuvoje 2009 metų pabaigoje per parlamentinį tyrimą buvo identifikuoti du objektai Vilniuje ir šalia sostinės, kur esą galėjo būtų įrengtos patalpos sulaikytiesiems laikyti. Taip pat nustatyti keli su CŽV siejami skrydžiai į Vilnių ir į Palangą, vykę 2003-2006 metais, tačiau neatsakyta į klausimą, ar į Lietuvą atskraidinti įtariamieji terorizmu.

Šiuo metu Lietuvos generalinė prokuratūra atlieka ikiteisminį tyrimą dėl spėjimų, kad Lietuvoje įkurtame slaptame amerikiečių centre 2004-2006 metais galėjo būti tardomas M.al-Hawsawis, kuris šiuo metu kalinamas Gvantanamo kalėjime.

Gruodį Generalinė prokuratūra išsiuntė teisinės pagalbos prašymą JAV Teisingumo departamentui, prašydama informacijos apie galimą įtariamųjų terorizmu slaptą kalinimą ir tardymą Lietuvoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų