Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 02 29 /12:20

Europos Sąjungos ambasadoriai ruošiasi palikti Baltarusiją

Europos Sąjungos (ES) ambasadoriai trečiadienį ruošiasi palikti Baltarusiją, kai buvo atšaukti į savo šalis. Šis žingsnis gali įstumti Minską į dar gilesnę izoliaciją.
ES išorės politikos vadovė C.Ashton
ES išorės politikos vadovė C.Ashton / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Sprendimas atšaukti visų ES šalių ambasadorius buvo priimtas po neįprasto Minsko žingsnio – patarimo ES ir Lenkijos pasiuntiniams grįžti į savo sostines konsultacijų.

Baltarusija konkrečiai nenurodė, kad išsiunčia būtent Varšuvos ir Briuselio pasiuntinius, tačiau ES išorės politikos vadovė Catherine Ashton sakė, kad visi Bendrijos šalių ambasadoriai dabar grįš namo, „reikšdami solidarumą“.

„Lenkijos URM nurodė ambasadoriui Leszekui Szarepkai išvykti per 24 valandas“, – sakė vienas Lenkijos ambasados Minske šaltinis naujienų agentūrai AFP.

Baltarusijos užsienio reikalų ministras Andrejus Savinychas nesureikšmino Bendrijos sprendimo, sakydamas AFP, jog bus „teigiamas žingsnis, jeigu ambasadoriai informuos savo sostines apie Baltarusijos poziciją, jog ES politika Baltarusijos atžvilgiu neturi perspektyvų".

„Reiškiant solidarumą ir vienybę buvo susitarta, kad visi ES narių ambasadoriai Minske bus atšaukti konsultacijoms savo sostinėse“, – sakoma ES užsienio politikos vadovės Catherine Ashton pareiškime.

Anksčiau antradienį Minskas paskelbė, kad iš šalies turėtų išvykti Lenkijos ambasadorius, kuris vadovavo kampanijai už naujas ES sankcijas, ir ES pasiuntinys.

Lenkija iškilo kaip viena pagrindinių A.Lukašenkos priešių.

Baltarusija taip pat atšaukė savo ambasadorius Lenkijoje ir ES. Tai įvyko kitą dieną po to, kai buvo paskelbtos naujos sankcijos baltarusių pareigūnams dėl prezidento Aliaksandro Lukašenkos vykdomų žmogaus teisių pažeidimų.

„ES atstovybės vadovui ir Lenkijos ambasadoriui Baltarusijoje taip pat buvo pasiūlyta keliauti į savo sostines“, – sakoma Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

Lenkija iškilo kaip viena pagrindinių A.Lukašenkos priešių. Pastaraisiais metais daug baltarusių pabėgo į Lenkiją ir kai kurie jų užsiima lobizmu Varšuvoje dėl sąlygų savo tėvynėje.

Dar prieš tai, kai C.Ashton paskelbė, kad atšaukiami visų ES narių ambasadoriai, Vokietija ir Prancūzija nurodė savo pasiuntiniams grįžti namo konsultacijoms.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Guido Westerwelle sakė, kad ir kitos ES šalys tikriausiai atšauks savo ambasadorius.

„Tai Europos solidarumo klausimas“, – sakoma jo pareiškime.

Baltarusija taip pat nurodė ES ir Lenkijos ambasadoriams grįžti į savo sostines ir perduoti A.Lukašenkos griežtą nepritarimą jų lyderių politikai.

C.Ashton sakė: „Visos ES narės taip pat iškvies ambasadorius Baltarusijoje į savo užsienio reikalų ministerijas. Tuo pačiu metu šiandien sušaukiau narių ambasadorių (PSC) susitikimą Briuselyje mūsų atsakui sukoordinuoti“.

Europos Parlamentas ES pasiuntinio išsiuntimą iš Baltarusijos laiko „priešišku veiksmu“

„Didžiai apgailestauju dėl šio sprendimo, – sakoma pirmininko Martino Schulzo pranešime. – Šis žingsnis neproporcingas, nepadedantis ir duosiantis priešingų rezultatų.“

„Laikau jį priešišku veiksmu“, – pažymėjo jis.

Baltarusija taip pat nurodė ES ir Lenkijos ambasadoriams grįžti į savo sostines ir perduoti A.Lukašenkos griežtą nepritarimą jų lyderių politikai.

Lenkija, kuri vadovavo kampanijai sugriežtinti ES sankcijas Baltarusijai, tapo viena iš pagrindinių A.Lukašenkos režimo priešininkių.

Per kelerius pastaruosius metus daug baltarusių pabėgo į kaimyninę Lenkiją, o kai kurie ragino Varšuvą imtis veiksmų dėl padėties jų šalyje.

Baltarusija neužsiminė, ar sprendimas išsiųsti ambasadorius yra nuolatinis.

Tuo tarpu Vokietija ir Prancūzija atšaukė savo ambasadorius iš Minsko konsultacijoms.

Lenkijos URM nurodė, kad ES imsis griežtesnio atsako dėl ambasadorių išsiuntimo.

„Tai priešiškas žingsnis, nukreiptas prieš visą Europos Sąjungą“, – Lenkijos URM atstovas Marcinas Bosackis komentavo Minsko naujausius diplomatinius manevrus.

Europos Parlamento pirmininkas M.Schulzas sakė, kad „užuot rinkęsis izoliaciją, Minskas galėtų priimti tinkamą sprendimą dėl savo žmonių ir atsiverti demokratijai“, sakė jis.

„Pirmiausia Baltarusija turėtų besąlygiškai paleisti ir reabilituoti visus politinius kalinius, – pažymėjo ministerijos atstovas. – Tai padėtų peržiūrėti ES ribojamąsias priemones ir leistų Baltarusijai bei ES žengti laipsniško pakartotinio suartėjimo keliu.“

Europos reikalų ministrai pirmadienį susitarė įšaldyti sąskaitas ir uždrausti išduoti vizas 21 aukšto rango Baltarusijos pareigūnui: 19 teisėjų ir dviem aukšto rango policijos pareigūnams, laikomais susijusiais su pastangomis užgniaužti opoziciją.

Šie pareigūnai bus pridėti prie 210 asmenų „juodojo sąrašo“, į kurį įtraukiami prisidedantys prie nesiliaujančių A.Lukašenkos režimo represijų prieš pilietinę visuomenę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos