05 06 /16:00

ES atsisakys Lenkijos atžvilgiu pradėtų veiksmų dėl susirūpinimo teisine valstybe

Europos Sąjunga pirmadienį pranešė, kad atsisakys prieš šešerius metus Lenkijos atžvilgiu pradėtų veiksmų dėl susirūpinimo teisinės valstybės būkle, kurie galėjo atimti iš Varšuvos balso teisę bloko reikaluose.
Patrick Pleul / dpa/picture-alliance
Patrick Pleul / dpa/picture-alliance

Europos Komisija (EK) nurodė ketinanti atsisakykit procedūros, 2017-ųjų gruodį pradėtos pagal Europos Sąjungos sutarties 7-ąjį straipsnį, prieš kelis mėnesius darbą pradėjusiai Lenkijos vyriausybei ėmusis tam tikrų žingsnių padėčiai pataisyti.

EK pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) pareiškime socialiniame tinkle „X“ gyrė „naują Lenkijos atverstą puslapį“.

„Praėjus daugiau kaip šešeriems metams, manome, kad procedūra pagal 7-ąjį straipsnį gali būti baigta. Sveikinu [Lenkijos] premjerą Donaldą Tuską ir jo vyriausybę dėl šio svarbaus proveržio“, – sakė ji.

Lenkijos vyriausybė pirmadienį pasveikino šį sprendimą.

„Tai akivaizdžiai gera žinia Lenkijai. Ji stiprina Lenkijos pozicijas Europos Sąjungoje ir daro mus stipriais žaidėjais. Virš mūsų nebėra tamsaus šešėlio“, – privačiam transliuotojui TVN sakė fondų ir regioninės politikos ministrė Katarzyna Pelczynska Nalecz (Katažina Pelčinska Naleč).

Procedūra buvo pradėta dėl prieštaringai vertinamų ankstesnės Lenkijos dešiniosios vyriausybės veiksmų, įskaitant specialių drausmės rūmų, turinčių galią šalies teisėjams, sukūrimą ir sprendimą, kuriame teigiama, kad Lenkijos nacionalinė teisė yra viršesnė už ES teisę.

Briuselis šiuos žingsnius įvertino kaip nuokrypį nuo demokratijos, kenkiantį ES standartams ir keliantį grėsmę teisinės valstybės padėčiai bloke.

Reaguodama į tai, EK – oficiali bloko sutarčių sergėtoja – inicijavo procedūrą pagal 7-ąjį straipsnį, kuriai 2018 metais pritarė Europos Parlamentas.

Tačiau praėjusių metų pabaigoje Lenkijoje į valdžią atėjo nauja centristinė vyriausybė, vadovaujama ministro pirmininko D. Tusko – buvusio Europos Vadovų Tarybos, kuri atstovauja 27 bloko valstybėms narėms, pirmininko.

Nuo tada, kai D. Tuskas pradėjo eiti pareigas, Lenkija ėmėsi šalies teismų sistemos reformų, vėl pripažino ES teisės viršenybę ir ėmėsi kitų veiksmų, kad išspręstų Briuseliui susirūpinimą keliančius klausimus.

Todėl, kaip teigiama pirmadienio pareiškime, EK „mano, kad nebėra aiškios rimto teisinės valstybės principo pažeidimo Lenkijoje rizikos, kaip apibrėžta Europos Sąjungos sutarties 7 straipsnio 1 dalyje“.

Klausimą dėl procedūros nutraukimo ji iškels kitame ES Europos reikalų ministrų susitikime gegužės 21 dieną.

Po šių konsultacijų „Komisija ketina oficialiai atšaukti“ savo veiksmus pagal 7-ąjį straipsnį, teigė EK.

Vasarį EK pritarė, kad Lenkijai būtų išmokėta iki 137 mlrd. eurų įšaldytų ES lėšų, ir atkreipė dėmesį į Varšuvos pažangą vykdant teismų reformas.

EP 2018 metų rugsėjį pradėjo atskirą procedūrą pagal 7-ąjį straipsnį Vengrijos atžvilgiu dėl nepriklausomos žiniasklaidos, pilietinės visuomenės, meno ir kultūros ribojimo.

Ši procedūra tebevykdoma, nors gruodį EK atblokavo Vengrijai numatyus įšaldytus 10 mlrd. eurų, nurodydama, kad imtasi veiksmų teismų nepriklausomumui didinti. Budapeštas teigė, kad šis žingsnis susijęs su tuo, kad jis atsisakė veto dėl ES pagalbos Ukrainai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis