ES ir Turkijos susitarimas įsigaliojo, bet migrantai vis dar atvyksta į Graikiją

Palaikiai laiveliai, sausakimši migrantų, sekmadienį tebeplaukė iš Graikijos į Turkiją, nors šią dieną įsigaliojo istorinis susitarimas tarp Europos Sąjungos ir Ankaros, turintis pažaboti didžiulio masto antplūdį.
Migrantų valtis Graikijos pakrantėje
Migrantų valtis Graikijos pakrantėje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pagal prieštaringai vertinamą sutartį, įsigaliojusią nuo vidurnakčio, visi migrantai, naujai atplaukę į Graikijos salas, turi būti išsiųsti atgal į Turkiją.

Nors šis susitarimas turi atgrasyti žmones nuo itin pavojingų kelionių, jo įsigaliojimą pažymėjo niūrūs įvykiai: dvi mergaitės buvo rastos nuskendusios, o du sirai pabėgėliai mirė nuo širdies smūgio po to, kai persikėlė per jūrą.

Graikų pakrančių sargyba nurodė, kad maždaug 1–2 metų mergaičių lavonai buvo rasti mažytėje Ro saloje.

Graikijos tarnybos nurodė, kad praeitą naktį salose išsilaipino 875 migrantai, o vien į Lesbo salą sekmadienį atplaukė jau apie 15 valčių.

Tuo tarpu minėti du sirai buvo ištikti širdies smūgio, atplaukę į Lesbo salą, naujienų agentūrai AFP sakė Jungtinių Tautų pabėgėlių reikalų agentūros atstovas Borisas Češirkovas.

Graikijos tarnybos nurodė, kad praeitą naktį salose išsilaipino 875 migrantai, o vien į Lesbo salą sekmadienį atplaukė jau apie 15 valčių, kuriose buvo maždaug po tuziną migrantų.

Pareigūnai sakė, kad prireiks šiek tiek laiko, kol bus pradėta žmones siųsti atgal, Atėnų atsaką į šią krizę koordinuojanti agentūra SOMP nurodė, kad šimtai atvykėlių, patekusių į šalies teritoriją sekmadienį, neabejotinai bus deportuoti.

„Jie nebegalės palikti salų, o mes laukiame atvykstant tarptautinių ekspertų, kurie pradės jų išsiuntimo atgal procedūras“, – sakoma SOMP pranešime.

Agentūros atstovas Giorgas Kiritsis sakė šeštadienio vakarą, kad reikės laiko įgyvendinti šiam susitarimui, kai skolų prislėgta Graikija stengiasi susitvarkyti su maždaug 47,5 tūkst. migrantų, šiuo metu įstrigusių jos teritorijoje.

„Praktiškai mums reikės parengti struktūras ir personalą, o tai užtruks šiek tiek daugiau negu parą“, – G.Kiritsis sakė AFP.

Pagal naująjį susitarimą ES mainais į kiekvieną Turkijai iš Graikijos grąžinamą migrantą priims vieną sirą pabėgėlį iš stovyklų Turkijos teritorijoje, kur beveik 3 mln. žmonių yra pasitraukę nuo žiauraus pilietinio karo savo šalyje.

ES taip pat įsipareigojo paspartinti seniai įstrigusias derybas dėl Turkijos stojimo į 28 šalių bloką, dvigubai (iki 6 mlrd. eurų) padidinti pagalbą pabėgėliams Turkijoje, taip pat iki birželio įvesti bevizį režimą turkams Šengeno zonoje.

Šios sutarties, tapusios tarptautinės kritikos taikiniu, tikslas – uždaryti maršrutą, per kurį praeitais metais į Europą atvyko apie 850 tūkst. žmonių, bėgančių nuo konfliktų ir skurdo Artimuosiuose Rytuose bei kitose šalyse.

Organizacija „Amnesty International“ pareiškė, kad tas susitarimas yra „istorinis smūgis žmogaus teisėms“, o šeštadienį tūkstančiai žmonių dalyvavo eitynėse Londone, Atėnuose, Barselonoje, Vienoje, Amsterdame ir keliuose Šveicarijos miestuose, reikšdami nepritarimą šiam planui.

Tuo tarpu Lesbo saloje siras Gatanas, ką tik atvykęs su savo žmona ir dviem vaikais, sakė nusprendęs nepaisyti perspėjimų dėl naujos tvarkos.

„Turkijoje mums sakė, kad nevyktume į Graikiją, kad mums gresia būti suimtiems policijos“, – jis sakė AFP.

Tačiau jis pridūrė: „Mes negalėjom pasilikti Turkijoje. Mes norime vykti į Vokietiją arba Prancūziją.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų