ES: iš Libijos per artimiausius du mėnesius bus iškeldinta apie 15 tūkst. migrantų

Per artimiausius du mėnesius iš Libijos bus iškeldinta apie 15 tūkst. afrikiečių migrantų, – įgyvendinamas ES veiksmų planas sustabdyti toje šalyje įvairaus pobūdžio piktnaudžiavimą, ketvirtadienį sakė Europos Sąjungos diplomatijos vadovė Federica Mogherini.
Federica Mogherini
Federica Mogherini / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Europos ir Afrikos lyderiai prieš dvi savaites susitikę Abidžane paviešino planą, kaip paskatinti „savanorišką“ deportaciją, tačiau nenustatė tikslaus tvarkaraščio, kaip bus repatrijuojami Libijos valstybiniuose pabėgėlių centruose esantys žmonės.

Prieš ES viršūnių susirinkimą F.Mogherini sakė, kad iškeldinimai turėtų būti baigti iki vasario mėnesio.

„Per artimiausius du mėnesius mes tikimės padėti 15 tūkst. žmonių savanoriškai repatrijuoti“, – sakė ji žurnalistams Briuselyje.

Europos Sąjunga ir Afrikos Sąjunga (AS) kartu su JT Tarptautinė migracijos organizacija ir Libijos tarnybomis siekia padėti migrantams sugrįžti į gimtąsias šalis Užsahario Afrikoje.

Per praėjusius metus namo grįžo apie 16 tūkst. migrantų, tačiau ES ir AS lyderiai Abidžane susitarė paspartinti procesą, kai pasirodė CNN reportažas apie vergų aukcionus Libijoje, kur nebaudžiami veikia žmonių kontrabandininkai ir nusikaltėlių tinklai.

Be šio visame pasaulyje didžiulį pasipiktinimą sukėlusio reportažo dar nuskambėjo pranešimų apie migrantų prievartavimus, kankinimus, smurtą, JT remiamo Libijos premjero Fayezo al-Sarrajo vyriausybės prižiūrimuose pabėgėlių centruose Libijoje.

Žmogaus teises ginančios organizacijos sako, kad ES sukūrė sąlygas tokiam piktnaudžiavimui, padėdama F. Sarrajui sulaikyti migrantus, mėginusius per Libiją pasiekti Italiją ir vykti toliau į Europą.

ES, JT ir AS pareigūnai pripažįsta, kad būtų milžiniškas iššūkis iškeldinti arba apsaugoti 700 tūkst. migrantų Libijoje, dauguma kurių yra vietovėse už vyriausybės kontrolės ribų.

AS socialinių reikalų komisarė Amira El Fadil per spaudos konferenciją sakė, kad sprendimas įveikti chaosą ir smurtą Libijoje turi būti politinis.

Pasak buvusios Italijos užsienio reikalų ministrės E.Mogherini, po viršūnių susitikimo Abidžane į savo gimtąsias šalis grąžinti 2 tūkst. migrantų.

ES diplomatijos vadovė taip pat paskelbė, kad milijardus eurų sukaupusiam Afrikos paramos fondui bus įnešta dar šimtas milijonų eurų, kurie bus skirti skrydžiams iš Libijos finansuoti ir pagalbai migrantų persikraustymui.

F.Mogherini taip pat pranešė, kad per ES viršūnių susirinkimo vakarienę prašys valstybių narių daugiau prisidėti prie paramos fondo.

Kelios rytinės ES valstybės, susilaukusios kritikos dėl atsisakymo priimti pabėgėlius, tarp jų Vengrija, Lenkija ir Čekija, paskelbė skirsiančios 35 milijonus eurų į paramos fondą, kuriuo siekiama sustiprinti ES išorines ir Libijos sienas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų