Pagal anksti ketvirtadienį pasiektą britų ministrės pirmininkės Theresos May ir 27 ES lyderių susitarimą Jungtinė Karalystė turi laiko iki spalio 31-osios ratifikuoti „skyrybų“ susitarimą, tačiau išlieka galimybė „Brexit“ įvykti ir anksčiau – bet kuriuo metu iki šios datos.
Pagal pradinį planą JK ir ES „skyrybos“ turėjo įvykti kovo 29 dieną, o pirmo „Brexit“ proceso pratęsimo dviem savaitėms terminas turėjo baigtis balandžio 12-ąją, kai Jungtinei Karalystei grėsė chaotiškai iškristi iš bloko be sutarties, sukeliant ekonominę sumaištį.
Toliau pateikiame pagrindines sąlygas, nurodytas aštuonias valandas Briuselyje trukusio viršūnių susitikimo išvadose.
„Nekenkti ES“
Atsakydami į Th.May balandžio 5-osios laišką su prašymu dar kartą atidėti „Brexit“, 27 jos kolegos davė jai laiko iki spalio 31-osios įtikinti susiskaldžiusį britų parlamentą ratifikuoti išstojimo susitarimą, kurį ji Briuselyje pasiekė pernai lapkritį.
„Jei Išstojimo susitarimą abi partijos ratifikuos iki šios datos, išstojimas įvyks pirmą kito mėnesio dieną“, – sakoma išvadose.
Lyderiai pabrėžė, jog „negalima leisti, kad pratęsimas kenktų įprastam Sąjungos ir jos institucijų darbui“.
ES šalys bando užsitikrinti, kad Jungtinė Karalystė nesikištų priimant būsimus sprendimus dėl naujo daugiamečio biudžeto, prekybos politikos ar naujo Europos Komisijos pirmininko.
Griežto „Brexit“ šalininkai Jungtinėje Karalystėje yra perspėję, kad galėtų žlugdyti ES darbą.
Europos Parlamento rinkimai
Jei Jungtinė Karalystė išstojimo susitarimo neratifikuos iki gegužės 22 dienos, ji turės dalyvauti gegužės 23–26 dienomis vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose.
Jeigu Jungtinė Karalystė juose nesutiks dalyvauti, šalis turės palikti bloką birželio 1-ąją be sutarties.
Jokių pakartotinių derybų
ES lyderiai pakartojo, kad naujų derybų dėl pernai lapkritį sudaryto susitarimo negali būti.
Daug Th.May valdančiosios Konservatorių partijos narių nepritaria išstojimo susitarimo išlygai, su kuria, pasak jų, Šiaurės Airija galėtų neribotam laikui likti bloko muitų sąjungoje.
Būsimi santykiai
Lyderiai pabrėžė, kad ES ir Jungtinė Karalystė negali per pratęsimą pradėti derybų dėl santykių po „Brexit“, taip pat ir prekybos srityje.
Tačiau jeigu Jungtinė Karalystė turėtų naujų idėjų dėl būsimų ryšių, lyderiai būtų „pasirengę persvarstyti politinę deklaraciją dėl būsimų santykių“. Dėl politinės deklaracijos su gairėmis ateičiai taip pat buvo susitarta pernai lapkritį Briuselyje.
Naujos diskusijos turėtų vykti vadovaujantis ES derybinėmis gairėmis, įskaitant garantiją atvirai Airijos sienai išsaugoti.
„Nuoširdus bendradarbiavimas“
Lyderiai atkreipė dėmesį į Londono pažadą per pratęsimo laikotarpį veikti konstruktyviai ir atsakingai, kaip liepia išstojančios narės „nuoširdaus bendradarbiavimo pareiga“.
Todėl Jungtinė Karalystė privalo „padėti vykdyti Sąjungos užduotis ir susilaikyti nuo bet kokių priemonių, kurios galėtų kelti pavojų Sąjungos tikslų įgyvendinimui“.
Lyderiai dar kartą pabrėžė, kad Londonas privalo nekenkti bloko sprendimų priėmimo procesams.
Atskiri susitikimai
Išskyrus Jungtinės Karalystės ir kitų ES narių susitikimus „Brexit“ klausimams aptarti, Londonas negalės dalyvauti derybose dėl bet kokių ES reikalų po „Brexit“.
Europos lyderiai pažangą aptars per savo eilinį viršūnių susitikimą, planuojamą birželio mėnesį.