ES kreipusis į PPO dėl Pekino varžymų Lietuvai, Kanbera nori jungtis prie konsultacijų

Europos Sąjungai šią savaitę kreipusis į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) dėl Kinijos prekybos praktikos, kurią Bendrija laiko diskriminuojančia Lietuvą dėl Vilniaus pozicijos Taivano atžvilgiu, Australija pareiškė norinti jungtis prie konsultacijų.
Kinijos vėliava
Kinijos vėliava / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Australų prekybos ministras Danas Tehanas sakė, kad jo šalis „prieštarauja ekonominės prievartos naudojimui ir diskriminacinei bei ribojančiai prekybos praktikoms, kurios kenkia taisyklėmis pagrįstai tarptautinės prekybos sistemai ir daro ekonominę žalą“.

Jo pareiškimas šeštadienį paskelbtas ministerijos tinklalapyje.

„Esame įsipareigoję palaikyti ir remti daugiašalę prekybos sistemą, kurios centre yra PPO, – teigė D.Tehanas. – PPO ginčų sprendimo sistema skirta padėti narėms pagarbiai išspręsti nesutarimus.“

„Australija yra iš esmės suinteresuota Europos Sąjungos ginče prieš Kiniją dėl diskriminacinės prekybos praktikos keliamais klausimais ir prašys prisijungti prie šių konsultacijų“, – nurodė australų prekybos ministras.

Kinija taiko didesnius muitus ir kitas sankcijas keliolikai Australijos pramonės šakų, įskaitant vyno, miežių ir anglių importą. Daugelis analitikų šį žingsnį laiko mėginimu nubausti Kanberą dėl vis tvirtėjančios pozicijos Pekino atžvilgiu.

Australija taip pat įsiutino Pekiną savo raginimu atlikti nepriklausomą tyrimą dėl koronaviruso pandemijos ištakų bei sprendimais uždrausti „Huawei“ plėtoti Australijos 5G tinklus dėl tariamų bendrovės ryšių su Kinijos vyriausybe. Pati bendrovė tai griežtai neigia.

Europos Sąjunga ketvirtadienį kreipėsi į PPO dėl Kinijos prekybos praktikos. ES prašyme konsultacijoms pabrėžiama, kad Kinijos taikomi ribojimai pažeidžia PPO teisės normas, reglamentuojančias prekybą prekėmis ir paslaugomis.

Lietuvos ir Kinijos santykiai pašlijo Vilniui leidus šalyje veikti Taivaniečių atstovybei, pavadinime naudojant salos vardą. Ekspertai sako, kad kinų kalba šios atstovybės pavadinimas skamba kaip Taivano atstovybė. Pekinas tame įžvelgia Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei.

Pernai lapkritį Pekinas oficialiai pažemino diplomatinio atstovavimo lygį su Lietuva iki reikalų patikėtinių. Diplomatiniam konfliktui vystantis Lietuvos verslininkai pranešė patyrę įvairių prekybos su Kinija apribojimų. Šalies politikai juos pavadino nepaskelbtomis sankcijomis.

Kreipdamasi į PPO Europos Sąjunga išreiškė palaikymą Lietuvos verslo lyderių ir pareigūnų skundams, kad dėl šio ginčo Kinija blokuoja importą iš Lietuvos ir imasi kitokių ekonominių suvaržymų.

Kilus šiam ginčui Jungtinės Valstijos išreiškė palaikymą Europos Sąjungai ir Lietuvai. JAV ketvirtadienį irgi teigė prisijungsiančios prie konsultacijų ir išreiškė susirūpinimą dėl Pekino „diskriminacinės prekybos praktikos“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų