D.Trumpo administracija buvo daugelio kritikuojama dėl anksčiau šį mėnesį priimto sprendimo pripažinti Jeruzalę žydų valstybės sostine, faktiškai ignoruojant palestiniečių pretenzijas į dalį šio miesto.
„ES lyderiai patvirtina tvirtą įsipareigojimą dviejų valstybių sprendiniui, ir šiuo kontekstu ES pozicija dėl Jeruzalės lieka nepakitusi“, – Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas paskelbė „Twitter“ žinute po 28 šalių bloko lyderių diskusijų šia tema per Briuselyje vykstantį susitikimą.
Bendrija išsakė susirūpinimą dėl minėto JAV sprendimo, o bloko užsienio politikos vadovė Federica Mogherini praeitą savaitę perspėjo, kad šis Vašingtono žingsnis gali pastūmėti padėtį Artimuosiuose Rytuose „atgal, netgi į tamsesnius laikus“.
Ketvirtadienį ES valstybių ir vyriausybių vadovių paskelbtas pareiškimas papildė kritikos bangą dėl D.Trumpo sprendimo, užbaigusio septynis dešimtmečius Jeruzalės atžvilgiu vykdytą JAV politiką ir išprovokavusio protestus visame islamiškajame pasaulyje.
ES jau seniai laikosi nuomonės, kad vienintelis būdas užtikrinti taiką – įkurti dvi valstybes, Izraelį ir Palestiną. Bendrija sako, kad Jeruzalė turėtų tapti šių valstybių bendra sostine, o jų ribos turėtų būti brėžiamos pagal padėtį, egzistavusią prieš 1967 metų arabų ir Izraelio karą.
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pirmadienį Briuselyje buvo griežtai sukritikuotas F.Mogherini, kai pasiūlė sprendžiant Jeruzalės klausimą Europai pasekti Vašingtono pavyzdžiu.
F.Mogherini jam aiškiai pasakė „pasilaikyti savo lūkesčius kitiems“.