Didžiulių dujų telkinių atradimas rytinėje Viduržemio jūros dalyje paskatino varžymąsi dėl povandeninių išteklių ir įplieskė ginčą tarp Turkijos ir ES valstybės narės Kipro, kuris taip pat planuoja intensyvinti išteklių žvalgymą šioje teritorijoje.
Turkijai išsiuntus dar vieną laivą žvalgyti angliavandenilių telkinių šalia Kipro pakrantės, ES pakartojo savo įspėjimą dėl Ankaros „neteisėtos gręžimo veiklos“.
Briuselyje susitikę bloko 28 valstybių vadovai pareiškė „apgailestaujantys, kad Turkija vis dar nesureagavo į ES pakartotinius raginimus nutraukti tokią veiklą“.
Kiek anksčiau šią savaitę ES valstybės narės pavedė Europos Komisijai parengti „tinkamas priemones“ Turkijos atžvilgiu. Ketvirtadienį blokas žengė dar vieną žingsnį ir pagrasino įvesti sankcijas asmenims ir bendrovėms, dalyvaujantiems gręžimo procese.
„Europos Vadovų Taryba paveda Komisijai ir Europos išorės veiksmų tarnybai (EEAS) neatidėliojant pasiūlyti tinkamų priemonių, įskaitant tikslines priemones, variantus, – pareiškė susirinkę vadovai. – ES toliau atidžiai stebės padėtį ir bus pasirengusi tinkamai ir visapusiškai reaguoti kartu su Kipru.“
Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude‘as Junckeris įspėjo Ankarą, kad ji gali tikėtis griežtų veiksmų.
„Tai, ką Turkija daro Kipro teritoriniuose vandenyse, yra visiškai nepriimtina, – po aukščiausiojo lygio susitikimo žurnalistams pareiškė J.C.Junckeris.
„Komisija buvo įpareigota pasiūlyti priemonių, kurių, kalbant apie šį konfliktą, reikia imtis kuo greičiau, o mes esame pasirengę tai padaryti ir tai nebus švelnios priemonės“, – pažymėjo J.CJunckeris.
Ankara tvirtina, kad jos veiksmai atitinka tarptautinę teisę ir kad gręžimas vykdomas jai priklausančiame žemyniniame šelfe.