ES pareikšti bendrą poziciją dėl Venesuelos sutrukdė Italija: kodėl?

Ne visos 28, o tik 19 ES narių pirmadienį pripažino Juaną Guaido laikinuoju Venesuelos prezidentu – bendro pareiškimo nebuvo. Kaip rašo „EU Observer“, kalta Italija, ant stalo tėškusi veto. Krizės Venesueloje klausimas, regis, skaldo ne tik Europą, bet ir populistų koaliciją Romoje.
Luigi Di Maio ir Matteo Salvini
Luigi Di Maio ir Matteo Salvini / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Tokį (Italijos, – red.) sprendimą nulėmė suskaldytos vidaus politikos dinamika. Italai nepateikė konkrečios priežasties“, – pripažino vienas ES diplomatas.

Jo teigimu, iš Romos anksčiau sklido argumentai, esą nuogąstaujama dėl Italijos piliečių Venesueloje.

Tačiau kai kurios Bendrijos šalių sostinės labiau linkusios kalbėti apie įtariamus ryšius tarp Rusijos ir populistinės partijos „Penkių žvaigždžių judėjimas“, kuri laikoma prorusiška.

Pripažino ir Lietuva

Briuselyje buvo planuojama paskelbti pranešimą, kuriuo ES būtų vieningai pripažinusi J.Guaido laikinuoju Venesuelos prezidentu. Tai jau anksčiau padarė JAV ir daugelis Lotynų Amerikos šalių, kurių nuomone, Nicolas Maduro režimas nėra teisėtas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nicolas Maduro
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nicolas Maduro

Tačiau visų 28 šalių narių sutarimo pasiekti nepavyko. Iniciatyvą parodę prancūzai, vokiečiai ir britai iš viso subūrė 19 valstybių koaliciją, kuri pareiškė paramą J.Guaido.

Šią šalių grupę sudaro, kaip jau minėta, Prancūzija, Vokietija, Jungtinė Karalystė, taip pat Austrija, Belgija, Kroatija, Čekija, Danija, Estija, Suomija, Vengrija, Latvija, Lietuva, Liuksemburgas, Nyderlandai, Lenkija, Portugalija, Ispanija ir Švedija.

„Šalys pripažįsta ir remia demokratiškai išrinkto Nacionalinio Susirinkimo vadovą Juaną Guaido laikinuoju Venesuelos prezidentu, kad jis paskelbtų laisvus, sąžiningus ir demokratiškus prezidento rinkimus“, – skelbiama šios koalicijos pranešime.

J.Guaido laikinuoju krizės kankinamos Venesuelos prezidentu nepripažino ne tik Italija, bet ir Bulgarija, Kipras, Graikija, Malta, Slovėnija, Slovakija, Airija bei Rumunija.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Juanas Guaido
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Juanas Guaido

Tiesa, septynios ES narės paskelbė, kad N.Maduro turi iki sekmadienio paskelbti apie naujus rinkimus. Jei tai nebus padaryta, jos irgi pripažins J.Guaido laikinuoju Venesuelos lyderiu.

Koalicijos partneriai nesutaria

Bet Italijos šiame septintuke nėra. Kodėl? Panašu, kad Venesuelos klausimas ne juokais supjudė populistinę koaliciją.

„Penkių žvaigždžių judėjimo“ atstovai parlamente teigia sutinkantys su N.Maduro ir jo režimą remiančios Rusijos peršama linija, esą J.Guaido yra Vašingtono, siekiančio valstybinio perversmo Karakase, įrankis.

VIDEO: Venesuelos lyderių konfrontacija gresia virsti kariniu konfliktu

„Ultimatumai, sankcijos, Venesuelos turto įšaldymas. Visu tuo atveriamas kelias karinei intervencijai, – teigė šios partijos atstovas parlamente Alessandro Di Battista. – Reikia drąsos neutralios pozicijos užėmimui. Europa turėtų nustoti klausytis JAV nurodymų.“

Tokia „Penkių žvaigždžių judėjimo“ pozicija pernelyg nestebina, kadangi partija ideologine prasme šiek tiek krypsta į kairę ir apskritai yra anarchistinio pobūdžio. O N.Maduro išpažįstamas chavizmas – kairuoliškas judėjimas.

Dar daugiau painiavos į situaciją įnešė Italijos prezidentas Sergio Mattarella, kuris ryžtingai pritarė 19 ES šalių narių pozicijai.

Bet būtent todėl nestebina ir kitos koalicijos narės – kraštutinių dešiniųjų prorusiškos „Lygos“ pozicija. Partija vadina N.Maduro „diktatoriumi“, kuris turi trauktis.

„Mūsų koalicijos partneriai mano, kad turėtume elgtis atsargiau ir laipsniškai, – pastebėjo „Lygos“ lyderis, Italijos vicepremjeras Matteo Salvini. – Mūsų įvaizdis dėl to neatrodo labai geras.“

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Matteo Salvini
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Matteo Salvini

Prezidento pozicija aiški

Dar daugiau painiavos į situaciją įnešė Italijos prezidentas Sergio Mattarella, kuris ryžtingai pritarė 19 ES šalių narių pozicijai.

„Turime parodyti atsakingumą ir aiškiai užimti liniją, kurią užėmė visi mūsų ES partneriai ir sąjungininkai“, – pareiškė S.Mattarella, o buvęs šalies premjeras Matteo Renzi pridūrė: „Ateis diena, kai vyriausybei bus gėda dėl tokios pozicijos.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Sergio Mattarella
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Sergio Mattarella

Krizė Venesueloje, kurioje trūksta maisto, vaistų ir siautėja hiperinfliacija, įsibėgėjo sausio 23-iąją, kai J.Guaido pasiskelbė laikinuoju šalies lyderiu, o jį pripažino JAV ir krūva Lotynų Amerikos valstybių.

J.Guaido žingsnio išvakarėse į gatves išėjo šimtai tūkstančių venesueliečių, kurie protestavo prieš N.Maduro režimą. Per protestuotojų ir režimo pajėgų susirėmimus žuvo dešimtys žmonių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Riaušės Karakase
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Riaušės Karakase

Laikinuoju Venesuelos prezidentu pasiskelbęs J.Guaido tviteryje asmeniškai padėkojo kiekvienai jį pripažinusiai ES narei, taip pat – Lietuvai.

Bet N.Maduro toliau aiškina, esą JAV suplanavo „perversmą“ Karakase.

„Ką aš pasakyčiau Italijai? Ką aš pasakyčiau Europai? Kad nepasiduokite Donaldo Trumpo beprotybei“, – italų televizijai „Sky T24“ teigė N.Maduro, kurį remia Rusija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų