Briuselio paskelbti planai nurodo, kad Didžiosios Britanijos piliečiai nebegalės laisvai keliauti po Europos šalis. Išstojus iš sąjungos kaskart keliaujant jiems teks užpildyti specialią formą bei sumokėti „kelionės mokestį“, kuris ES nepriklausančių šalių, nereikalaujančių vizų, piliečiams siekia 5 eurus.
Paskelbus naujienas britai socialinėje erdvėje puolė vieni kitiems į gerkles, aiškindamiesi, kas yra teisus. „O ko mes tikėjomės? Kad galime sustabdyti žmones, atvykstančius čia iš kitų ES šalių, bet vis dar galėti laisvai keliauti į jų šalis?“, – klausė socialinio tinklo grupės „Priežastys likti“ narė Amanda.
Balsavę už „Brexit“ vis tiek nenori niekur keliauti, jiems viskas bus gerai.
Likimo ES šalininkai atvirai juokėsi iš išstojimo entuziastų, mat šie referendumo metu nežinojo, už ką balsuoja, o dabar – skundžiasi. „Balsavę už „Brexit“ vis tiek nenori niekur keliauti, jiems viskas bus gerai“, – ironiškai rašė už likimą pasisakantis Colinas. Jam pritarė ir Kim, retoriškai klausdama pasisakiusiųjų už „Brexit“, ar jie dabar patenkinti.
Kaltina politikus
Kita dalis britų linkę kaltinti politikų reklamines kampanijas informacijos stoka prieš referendumą, esą, rinkėjams nebuvo pranešta, kas jų laukia. „Dėl svaro nuvertėjimo mes jau dabar išleidžiame daugiau. Ar kas nors tai pranešė prieš referendumą?“, – klausė Karen.
Referendumo kampanijų metu ekonomistai įspėjo, kad pirmiausia kris svaro sterlingų vertė, o po to iš esmės keisis situacija Didžiosios Britanijos piliečiams. Tada niekas nesiryžo spėlioti, kas laukia britų precedento neturinčio išstojimo iš ES akivaizdoje. Kelionės mokestis – kol kas pirmasis gana tvirtas ES reikalavimas, su kuriuo britų politikai sutikti nenori.
O gal jie manė, kad šis mokestis išstojus iš ES mums nebus taikomas, nes mes – britai, o Britanija juk didinga.
Europos komisijos teigimu, įvairios saugumo patikros būtinos, kad būtų išvengta teroristų atvykimo į Šengeno zonos šalis. „Brexit“ kritikai nesutinka ir teigia, kad naujas mokestis tik dar viena dalis išstojimo iš ES kainos šaliai. Taip pat akmenys mėtomi į „Brexit“ šalininkų, derybų komiteto narių, Boriso Johnsono, Davido Daviso bei Liamo Foxo daržą.
„Matyt, mūsų galantiškieji „brexitininkai“ ponios May kabinete pamiršo apie tai. O gal jie manė, kad šis mokestis išstojus iš ES mums nebus taikomas, nes mes – britai, o Britanija juk didinga? Ar tai dar vienas pavyzdys, kaip tie šlykštūs užsieniečiai bando laimėti prieš didinguosius britus? Tiesiog gėda, kad mūsų politikai nėra tokie didingi“, – savo nuomonę išreiškė Peteris.
Tuo tarpu Europos komisija skelbia, kad mokestis neturi nieko bendro su „Brexit“. Pasak mokesčio šalininkų, keliaujant į Šengeno zonos šalis, kurių sienos atviros narių piliečiams, į jas teroristams patekti kur kas lengviau. Nors sunku patikėti, kad 5 eurų mokestis atbaidytų radikalus, saugumiečiai tikina, kad leidimo keliauti formų duomenys bus skirti saugumo užtikrinimui.
Kol britai karštai diskutuoja, JK lietuviai šia tema ypatingai nesidomi. Jei šis mokestis galiausiai bus pritaikytas Didžiajai Britanijai po išstojimo iš ES, čia gyvenantiems lietuviams, kaip ir kitų šalių piliečiams, jis negalios.