D.Trumpas padidino spaudimą šiai Hagoje įsikūrusiai institucijai nutraukti tyrimą dėl numanomų karo nusikaltimų, įvykdytų per ilgai besitęsiantį konfliktą Afganistane, išleidęs įsaką blokuoti visų asmenų, atliekančių tyrimus dėl amerikiečių pajėgų arba vykdančių jų baudžiamąjį persekiojimą, turtą ir aktyvus Jungtinėse Valstijose.
„Aišku, kad šis reikalas kelia rimtą susirūpinimą, nes mes, kaip Europos Sąjunga, esame uolūs Tarptautinio Baudžiamojo Teismo šalininkai“, – žurnalistams sakė ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepas Borrellis.
„Teismas atliko esminį vaidmenį užtikrinant tarptautinį teisingumą ir imantis priemonių dėl sunkiausių tarptautinių nusikaltimų – tai yra kertinis veiksnys teisingumui ir taikai kurti, – kalbėjo J.Borrellis. – Jis [TBT] privalo būti gerbiamas ir remiamas visų šalių.“
J.Borrellis pridūrė toliau nagrinėsiantis D.Trumpo įsaką, kad nuodugniai įvertintų jo galimą poveikį. Diplomatijos vadovas sakė, kad šis klausimas gali būti svarstomas per pirmadienį vaizdo konferencijos formatu vyksiančias ES užsienio reikalų ministrų derybas.
JAV niekada neprisijungė prie 2002 metais įsteigto TBT ir nepripažįsta jo jurisdikcijos Amerikoje. Vašingtonas tvirtina, jog TBT kelia grėsmę jo nacionaliniam suverenitetui. Buvusio prezidento George'o W.Busho administracija aktyviai ragino ir kitas šalis nepripažinti šio teismo.
Tuo metu dabartinis JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo pareiškė, kad D.Trumpo administracija neleis „inscenizuotam teismui sukelti pavojų“ Amerikos pajėgoms.