2018 03 23 /12:56

ES šalių lyderiai įsiklausė į Th.May prašymus: Maskva kaltinama dėl išpuolio Solsberyje, atšaukiamas ambasadorius

Europos Sąjunga atšaukia iš Maskvos savo ambasadorių konsultacijoms dėl anksčiau šį mėnesį Jungtinėje Karalystėje įvykdyto buvusio rusų šnipo apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga, užimdama solidarią poziciją su britų premjere Theresa May konfrontacijoje su Maskva. 
Theresa May susitikimo Briuselyje rezultatais nenusivylė
Theresa May susitikimo Briuselyje rezultatais nenusivylė / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

Bendrija išreiškė tvirtą palaikymą Th.May aštrėjančiame konflikte su Maskva, primenančiame Šaltojo karo laikus, ir pareiškė, kad „labai tikėtina, jog Rusija yra atsakinga už išpuolį prieš Sergejų Skripalį“.

Tuo tarpu Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte pranešė, kad ES ambasadorius „atšaukiamas į Briuselį konsultacijoms“.

Th.May Bendrijos viršūnių susitikime ketvirtadienį sulaukė likusių 27 ES lyderių palaikymo. Buvo konstatuota, kad ši ataka yra „rimtas iššūkis mūsų bendram saugumui“.

Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte pranešė, kad ES ambasadorius „atšaukiamas į Briuselį konsultacijoms“.

ES narės pažymėjo, kad „koordinuos savo veiksmus dėl pasekmių atsižvelgiant į atsakymus, kuriuos pateiks Rusijos pareigūnai“.

Th.May penktadienį paryčiais džiaugėsi Londonui parodytu palaikymu.

„Kalbama apie stovėjimą petys į petį ginant mūsų vertybes nuo Rusijos grėsmės“, – kalbėjo ji.

M.Rutte savo ruožtu sakė, kad viršūnių susitikime apie sankcijas Maskvai nekalbėta, nors būta gandų, kad Bendrija gali nuspręsti imtis drastiškesnių diplomatinių priemonių.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Dalia Grybauskaitė
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Dalia Grybauskaitė

Kremlius apgailestauja dėl ES sprendimo atšaukti ambasadorių

Kremlius penktadienį pareiškė apgailestaujantis dėl Europos Sąjungos sprendimo atšaukti konsultacijoms savo ambasadorių, blokui parėmus Didžiosios Britanijos požiūrį, kad Maskva veikiausiai yra atsakinga už vieno buvusio rusų dvigubo agento apnuodijimą.

ES lyderiai penktadienį nutarė atšaukti iš Maskvos savo pasiuntinį ir pareiškė, kad „labai tikėtina“, jog Rusija yra atsakinga už kovo 4-ąją pietvakarių Anglijos mieste Solsberyje įvykdytą išpuolį prieš buvusį rusų karinės žvalgybos pulkininką Sergejų Skripalį ir jo dukrą Juliją. Lyderiai pridūrė, kad šiai atakai, per kurią buvo panaudota Sovietų Sąjungoje sukurta kovinė nervus paralyžiuojanti medžiaga „nėra jokio įtikinamo alternatyvaus paaiškinimo“.

„Aišku, apgailestaujame, kad ir vėl, naudojant tokias formuluotes kaip „labai tikėtina“, priimami tokie sprendimai ir kurpiami tokio pobūdžio vertinimai“, – žurnalistams sakė Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

Jis pridūrė, kad Kremlius nesutinka su Rusijai metamais kaltinimais ir kad Maskva „visiškai vienareikšmiškai niekaip nesusijusi su „Skripalių byla“.

D.Peskovas pabrėžė, kad Kremlius apgailestauja dėl ES pasiuntinio „atšaukimo konsultacijoms“.

Kremliaus atstovas sakė, kad Rusija tiksliai nežino, kokią „konkrečią informaciją naudojo Britanijos pusė, aptarinėdama Skripalių klausimą su savo kolegomis“.

„Taip pat nežinome, ką konkrečiai nutarė ES šalių lyderiai , kai jie kalbėjo apie savo palaikymą Britanijai“, – pridūrė jis.

D.Peskovas taip pat pasiskundė, kad Rusija „negalėjo tiesiogiai gauti jokios informacijos apie vadinamąją Skripalių bylą“.

Pasak jo, S.Skripalis, nuteistas Rusijoje už šnipinėjimą Britanijai ir vėliau perduotas Jungtinėms Valstijoms per apsikeitimą šnipais, Maskvos visiškai nedomino.

„Ar Rusija būtų perdavusi kitai šaliai žmogų, jeigu jis būtų jai bent kiek vertingas, jeigu būtų turėjęs kokią nors reikšmę? – klausė D.Peskovas. – Ne, taip nebūna. Jį perdavė kitai šaliai, ir tai reiškia, kad Rusija nutraukė su juo visus ryšius; jis neturėjo jai jokios vertės, jokios reikšmės.“

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad Vilnius po kovo 4 dienos išpuolio prieš S.Skripalį svarsto išsiųsti iš šalies čia dirbančius Rusijos žvalgybos pareigūnus, dirbančius po diplomatine priedanga.

M.Rutte sakė, kad artimiausiomis dienomis ar savaitėmis „mes kartu su partneriais turėsime nuspręsti, kokie bus tolesni logiški žingsniai“. Jis pabrėžė, kad bet kokios priemonės „turi užtikrinti pridėtinę vertę šiai itin griežtai politinei deklaracijai“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Markas Rutte
AFP/„Scanpix“ nuotr./Markas Rutte

Vieninga ES pozicija yra svarbi Th.May pergalė. Viršūnių susitikimo Briuselyje metu ji stengėsi įtikinti ES kolegas vieningai pasmerkti Maskvą dėl išpuolio prieš buvusį Rusijos karinės žvalgybos pulkininką S.Skripalį, kuris buvo nuteistas už šnipinėjimą Britanijai, ir jo dukrą Juliją.

Rusija griežtai kratosi atsakomybės už šią ataką ir negaili kritikos Britanijos vykdomam tyrimui.

Per darbo vakarienę Th.May išdėstė priežastis, kodėl Britanija įsitikinusi, kad Rusija yra atsakinga už šį išpuolį. Nustatyta, kad S. Skripalis su dukra buvo apnuodyti kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“ („Naujokas“), sukurta Sovietų Sąjungoje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Skripalis prekybos centre Selsburyje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Skripalis prekybos centre Selsburyje

Žvalgybai žinoma, kad Rusija pastarąjį dešimtmetį pasigamino šios medžiagos.

Britanija tvirtina, kad ši ataka atspindi vis agresyviau savo raumenis demonstruojančios Rusijos elgesio modelį ir kad jos vykdomi kibernetiniai įsilaužimai ir įstatymų laužymas užsienio valstybių teritorijoje kelia didžiulę grėsmę tarptautinės teisės principams.

Th.May ketvirtadienį sakė, jog „aišku, kad Rusijos grėsmė nepripažįsta sienų“.

„Incidentas Solsberyje yra Rusijos agresijos prieš Europą ir artimas kaimynes nuo Vakarų Balkanų iki Artimųjų Rytų modelis“, – pažymėjo britų premjerė.

Visgi Europos politikai ir lyderiai nevienodai ryžtingai nusiteikę kaltinti Maskvą ir reikalauti jos atsakomybės.

Kremlius ketvirtadienį pranešė, kad Graikijos vyriausybės vadovas Alexis Tsipras paskambino prezidentui Vladimirui Putinui pasveikinti jo su perrinkimu naujai kadencijai. Per pokalbį buvo aptarta virtinė klausimų, įskaitant incidentą Solsberyje.

Britanija po S.Skripalio ir jo dukros apnuodijimo išsiuntė iš šalies 23 rusų diplomatus. Atsakydama Maskva žengė analogišką žingsnį.

Rusijos ambasadorius Jungtinėje Karalystėje Aleksandras Jakovenka ketvirtadienį apkaltino Jungtinę Karalystę, kad ji pelniusi šalies, kuri nepaiso tarptautinės teisės ir klaidina tarptautinę bendriją, reputaciją.

„Istorija rodo, kad britų pareiškimus būtina tikrinti“, – sakė ambasadorius žurnalistams Londone ir pareikalavo „visiško skaidrumo tiriant incidentą Solsberyje bei visiško bendradarbiavimo su Rusija“ ir Cheminio ginklo uždraudimo organizacija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų