Daugiau nei 100 sienos apsaugos pareigūnų padės nacionaliniams patruliams palei pietinę šalies sieną su Graikija, kur po to, kai praėjusiais metais buvo sušvelninti pandemijos apribojimai, suaktyvėjo kontrabanda.
„Kadangi tai yra pagrindinė kryžkelė, joje prekiautojai žmonėmis, kontrabandininkai ir nusikaltėliai dažnai bando išvengti įstatymo viršenybės“, – per ceremoniją Šiaurės Makedonijos sostinėje Skopjėje sakė „Frontex“ vykdomasis direktorius Hansas Leijtensas.
„Turime veikti vieningai ir užtikrinti, kad mūsų sienomis nesinaudotų tie, kurie siekia pasipelnyti iš sunkios kitų padėties“, – pridūrė jis.
Agentūra jau vykdo veiklą keturiose kitose ES nepriklausančiose šalyse – Albanijoje, Moldovoje, Juodkalnijoje ir Serbijoje. Vakarų Balkanų regione jau dirba apie 300 pareigūnų.
Šiaurės Makedonija, kuri jau seniai siekia prisijungti prie 27 šalių bloko, oficialiai pradėjo derybas dėl narystės 2022 metų liepą.
Pagal praėjusį spalį pasiektą susitarimą, „Frontex“ Šiaurės Makedonijos pasienyje su Graikija dislokuos daugiau kaip 100 pareigūnų, transporto priemonių ir įrangos.
Bendros operacijos su nacionaline policija taip pat gali būti vykdomos prie kitų kaimyninių šalių, kurios bendradarbiauja su ES agentūra, įskaitant Serbiją ir Albaniją, sienų.
Šiaurės Makedonijos premjeras Dimitaras Kovačevskis teigė, kad bendradarbiavimas su „Frontex“ padės mažytei Balkanų šaliai kovoti su tarptautinėmis nusikalstamomis organizacijomis.
„Mums „Frontex“ reiškia mūsų sienų apsaugą, mūsų šalies teritorinio vientisumo ir suvereniteto apsaugą“, – sakė jis.
Vidaus ministras Oliveris Spasovskis teigė, kad Vakarų Balkanų migracijos maršrutas praėjusiais metais sudarė beveik pusę visų neteisėtų atvykimų į Europos Sąjungą.
Analizuodama nacionalinės registracijos duomenis, Jungtinių Tautų Tarptautinė migracijos organizacija teigė, kad migracija per Vakarų Balkanus 2022 metais, palyginti su ankstesniais metais, padidėjo beveik 60 proc., o per pastaruosius ketverius metus – daugiau nei tris kartus.
„Remiantis šių metų migracijos statistiniais duomenimis, Vakarų Balkanai išlieka patraukliu migracijos keliu į Europos Sąjungą“, – sakė O.Spasovskis.
„Todėl šiandien pradedama bendra operacija siekiama kontroliuoti migracijos srautus ir veiksmingiau kovoti su tarpvalstybiniu nusikalstamumu, įskaitant neteisėtą migrantų gabenimą, prekybą žmonėmis ir terorizmą, kurie yra pasauliniai iššūkiai“, – sakė jis.