Civiliai pastarosiomis savaitėmis plūdo iš paveiktų rajonų džihadistų dominuojamoje Idlibo provincijoje.
„Sirijos režimo ir jo sąjungininkų Šiaurės vakarų Sirijoje vykdomas smurto eskalavimas turi liautis“, – sakoma ES užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio atstovo pareiškime, nurodant, kad aviacijos smūgiai ir artilerijos apšaudymas nulėmė „nesuskaičiuojamai daug civilių žūties“ atvejų.
„Visos šalys turi pareigą apsaugoti civilius. Režimas ir jo sąjungininkai privalo nutraukti nesirenkant vykdomas karines atakas ir gerbti tarptautinę humanitarinę teisę“, – sakoma pareiškime.
Smurtas ėmė intensyvėti gruodžio viduryje, nors rugpjūtį buvo susitarta dėl ugnies nutraukimo, o tarptautinė bendrija ragina deeskaluoti padėtį.
Nuo gruodžio 12 iki 25 dienos iš minimo rajono, daugiausia iš apgulto Maarat an Numano miesto, pabėgo daugiau kaip 235 tūkst. žmonių, nurodo Jungtinių Tautų Humanitarinių reikalų koordinavimo biuras (OCHA).
ES paragino skubiai sudaryti sąlygas be trikdžių teikti humanitarinę pagalbą 3 mln. civilių, kurie, kaip manoma, gyvena Idlibo provincijoje.
Bendrija pripažino, kad šiame regione veikia „teroristinių grupių“, bet pabrėžė, kad dėl kovos su šiais tinklais negalima „pažeisti tarptautinės humanitarinės teisės ar taikytis į civilius“.
Idlibe aktyviausia veikia džihadistų grupuotė „Hayat Tahrir al Sham“ (HTS), kuriai vadovauja buvęs „al Qaeda“ padalinys Sirijoje.
Idlibo regione gyvenantys žmonės, įskaitant daug sirų, turėjusių palikti savo namus kitose šalies vietose dėl aštuonerius metus besitęsiančio pilietinio karo, yra labai priklausomi nuo pagalbos iš užsienio, kuriai šį mėnesį iškilo pavojus, kai Rusija ir Kinija vetavo JT Saugumo Tarybos rezoliuciją dėl tokios pagalbos gabenimo pratęsimo vieniems metams.
Damasko režimas, šiuo metu kontroliuojantis apie 70 proc. šalies teritorijos, žadėjo susigrąžinti šio regiono kontrolę.
Maskvos palaikomas Damaskas balandį surengė nuožmų Idlibo puolimą, per kurį žuvo apie 1 000 civilių, o daugiau kaip 400 tūkst. žmonių paliko savo namus.
2011 metais brutaliomis represijomis prieš antivyriausybinių protestų dalyvius prasidėjęs pilietinis karas Sirijoje jau nusinešė daugiau kaip 370 tūkst. gyvybių, dar milijonus žmonių privertė palikti savo namus.