Be to, ES apkaltino režimą „bauginimu“.
„Koordinacinė taryba, kurią sudaro skirtingų Baltarusijos visuomenės dalių atstovai, kreipėsi į valdžią dėl dialogo, o valdžia atsakė iškeldama baudžiamąją bylą“, – pareiškė ES diplomatijos vadovo Josepo Borrellio atstovė spaudai Nabila Massrali.
„Tai darydama Baltarusijos valstybės valdžia ir vėl grįžo prie bauginimo politiniu pagrindu“, – pridūrė ji.
ES rengia sankcijas nemažai grupei žmonių, laikomų atsakingais už prezidento rinkimų Baltarusijoje klastojimą ir protestų slopinimą smurtinėmis priemonėmis.
„Tikimės, kad Baltarusijos valdžia sustabdys baudžiamąją bylą ir vietoj to įsitrauks į dialogą, siekdama taikios išeities iš dabartinės krizės“, – sakė N. Massrali.
Autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka, esantis valdžioje jau 26 metus, paskelbė užsitikrinęs šeštą kadenciją per anksčiau šį mėnesį įvykusius rinkimus. Tai išprovokavo didelius opozicijos protestus, o teisėsaugos pastangas malšinti demonstracijas brutaliomis priemonėms pasmerkė Vakarų šalių lyderiai.
Opozicijos kandidatės Sviatlanos Cichanouskajos sąjungininkai šią savaitę sušaukė Koordinacinės tarybos pirmąjį posėdį ir paragino surengti naujus rinkimus.
Baltarusijos tyrimų komitetas patvirtino, kad pradėtas baudžiamasis tyrimas dėl viešų raginimų užgrobti valdžią, valstybinė naujienų agentūra BelTA citavo šios agentūros vadovą Ivaną Naskevičių.
Pasak jo, generalinė prokuratūra trečiadienį pradėjo tyrimą dėl „viešų raginimų užgrobti valstybės valdžią ir vykdyti veiksmus, kuriais siekiama daryti žalą Baltarusijos nacionaliniam saugumui, naudojantis masinės informacijos priemonėmis arba pasauliniu kompiuterių tinklu – internetu“.
A.Lukašenkos pergalės paskelbimas po rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų išprovokavo didžiausias demonstracijas Baltarusijoje nuo šalies nepriklausomybės paskelbimo 1991 metais, kai subyrėjo Sovietų Sąjunga.
Pirmosiomis protestų dienomis milicijai brutaliai mėginant malšinti demonstracijas buvo sulaikyta beveik 7 tūkst. žmonių. Šimtai protestuotojų buvo sužeisti ir hospitalizuoti, taip pat buvo daug pranešimų apie sulaikytųjų mušimus, kankinimus ir prieš juos nukreiptą psichologinį smurtą. Mažiausiai trys protestų dalyviai žuvo.