„Borrellis vasario pradžioje nuvyks į Maskvą perduoti aiškios ES žinios“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas aukšto rango diplomatas.
Anksčiau kelios ES valstybės narės ragino atšaukti šią kelionę.
J.Borrellio vizitas buvo patvirtintas per ES užsienio reikalų ministrų susitikimą Briuselyje, kur 27 valstybių atstovai aptarė Bendrijos atsaką į Kremliaus kritiko A.Navalno suėmimą ir demonstracijų malšinimą.
Po kelių sostinių spaudimo užimti griežtą poziciją Maskvos atžvilgiu diplomatai aptarė sankcijas Kremliui, tačiau nusprendė, kad imtis baudžiamųjų priemonių būtų „skubota“, sakė vienas diplomatas.
„Sankcijos yra įmanoma priemonė, bet būtina palaukti ir pažiūrėti, kas vyks Maskvoje“, – sakė kitas diplomatas.
J.Borrellis pirmadienį sakė, kad pirmą vasario savaitę nuvyks į Maskvą susitikti su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.
„Informavau Europos Sąjungos Tarybą apie savo ketinimą nuvykti vizito į Maskvą pagal seną užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo kvietimą, – spaudos konferencijoje sakė jis. – Tai įvyks pirmą vasario savaitę ir bus gera proga aptarti su rusų kolega visus aktualius klausimus.“
Anksčiau pirmadienį Rusijos užsienio reikalų ministerija pranešė, kad S.Lavrovas vasario 5-ąją susitiks su J.Borrelliu ir aptars „visą Rusijos ir ES santykių problemų bei perspektyvų kompleksą“.
J.Borrellis Maskvoje lankysis vasario 4–6 dienomis, nurodė ministerija.
Per derybas „planuojama nuodugniai apsikeisti nuomonėmis aktualiais tarptautinės darbotvarkės klausimais, įskaitant padėtį Vakarų Balkanų regione, Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje, NVS (Nepriklausomų valstybių sąjungos) erdvėje“.
Europos diplomatai anksčiau sakė, kad Briuselis turėtų susilaikyti nuo sankcijų iki vasario 2 dienos, kai A.Navalnas stos prieš teismą ir paaiškės, ar Kremlius pratęs jo buvimo už grotų laiką.
A.Navalnui gresia 3,5 metų laisvės atėmimo bausmė už tai, kad jis pažeidė 2014 metais sukčiavimo byloje jam paskirtos lygtinės bausmės sąlygas, kai gydėsi Vokietijoje po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.
Jo suėmimas vos sugrįžus į Rusiją šeštadienį sukėlė protestų bangą visoje šalyje, per kuriuos guminėmis lazdomis ginkluoti policininkai suėmė daugiau nei 3,5 tūkst. žmonių.
ES paragino nedelsiant paleisti A.Navalną ir taikius demonstrantus, suimtus per visoje šalyje vykusius protestus.
ES ministrų susitikime dalyvavęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis susitikimo pradžioje pareiškė, kad Bendrija „privalo nusiųsti labai aiškią ir ryžtingą žinutę, kad tai yra nepriimtina“.
Konkrečių pasiūlymų dėl sankcijų Rusijai pirmadienį ES neaptarinėjo, sakė J.Borrellis.
„Nėra jokio konkretaus plano“, – sakė jis po ministrų susitikimo, komentuodamas galimų sankcijų klausimą.
Pasak jo, per ES užsienio reikalų ministrų susitikimą vieni kėlė sankcijų paskelbimo klausimą, o kiti – ne.
Tuo pačiu J.Borrellis pažymėjo, kad ES pasirengusi reaguoti į tolesnius su A.Navalnu susijusius įvykius.
J.Borrellis, nepaisant kelių šalių prieštaravimų, nenorėjo atsisakyti savo suplanuotos kelionės, kuri būtų pirmasis kurio nors ES užsienio politikos vadovo vizitas į Maskvą nuo 2017 metų.
Pasak diplomatų, Kremlius gali pasinaudoti šiuo vizitu norėdamas parodyti, kad ES tęsia „įprastą darbą“ su Maskva, nepaisant opozicijos slopinimo.
Briuselis jau taiko sankcijas Rusijai dėl Krymo aneksijos ir paramos separatistams Ukrainos konflikte.
Spalio mėnesį ES dėl „pasikėsinimo nužudyti“ A.Navalną nervus paralyžiuojančia medžiaga ėmėsi sankcijų prieš šešis fizinius asmenis, įšaldydama jų lėšas ir įvesdama kelionių draudimą.