„Nuolatinis atsilikimas nuo demokratijos ir pastaruoju metu Sakartvelo valdžios institucijų naudojamos represinės priemonės turi pasekmių mūsų dvišaliams santykiams. ES apsvarstys papildomas priemones“, – sakoma pareiškime.
Proeuropietiški protestai Sakartvele vyksta jau beveik dvi savaites, o riaušių policija prieš demonstrantus naudoja ašarines dujas ir vandens patrankas.
Kaukazo valstybę apėmę neramumai nuo tada, kai valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ paskelbė laimėjusi ginčijamus spalio 26 dienos rinkimus.
Partijos kritikai kaltina ją autoritarizmo plitimu ir šalies artinimu prie Rusijos orbitos.
Po to, kai lapkričio pabaigoje ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė paskelbė, kad Sakartvelas iki 2028 metų pabaigos neves derybų dėl narystės ES, visoje šalyje kasdien vyksta nauji mitingai.
Pirmadienį Sakartvele tūkstančiai žmonių jau 12-ą dieną iš eilės išėjo į gatves protestuoti prieš vyriausybės sprendimą po ginčytinų rinkimų atidėti stojimo į Europos Sąjungą derybas.
Valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ kritikai kaltina ją įgalinant autoritarizmą ir šalies artinimu prie Rusijos orbitos.
„Buvo sulaikyta daugiau kaip 400 asmenų, o daugiau kaip 300 asmenų patyrė smurtą ir netinkamą elgesį, daugeliui jų prireikė skubios medicininės pagalbos“, – antradienį nurodė ES.
Jie pridūrė, kad turi „pagrįstų įtarimų dėl kankinimų ir nežmoniško elgesio“. ES taip pat paragino ištirti įtarimus dėl žmogaus teisių pažeidimų.
„ES smerkia šiuos represinius veiksmus prieš protestuotojus, žiniasklaidos atstovus ir opozicijos lyderius ir ragina nedelsiant paleisti visus sulaikytus asmenis, – priduriama pareiškime. – ES reikalauja nutraukti plačiai paplitusį bauginimą, politinį persekiojimą, pranešimus apie kankinimus ir netinkamą elgesį su piliečiais.“
Kitos savaitės pradžioje Briuselyje vyks ES užsienio reikalų ministrų susitikimas.
Praėjusią savaitę 40 Europos Parlamento (EP) narių kreipėsi į ES vyriausiąją diplomatę Kają Kallas (Kają Kalas), ragindami inicijuoti sankcijas aukščiausiems Sakartvelo pareigūnams.
Tarp tokių asmenų minimas I. Kobachidzė, Tbilisio meras ir „Sakartvelo svajonės“ generalinis sekretorius Kacha Kaladzė, Sakartvelo parlamento pirmininkas Šalva Papuašvilis ir „Sakartvelo svajonė“ pirmininkas Iraklis Garbašvilis.
Taip pat raginama išplėsti šias sankcijas teisėjams, priimantiems politiškai motyvuotus nuosprendžius.
Valstybės narės skatinamos nedelsiant taikyti asmenines sankcijas „Sakartvelo svajonės“ lyderiui Bidzinai Ivanišviliui ir įšaldyti visą jo turtą ES.
Tačiau manoma, kad šias priemones bus sunku įgyvendinti, atsižvelgiant į tai, kad Vengrija tvirtai remia Sakartvelo valdančiąją partiją.