Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

ES žmogaus teisių įgaliotinis reiškia susirūpinimą Ugandos „kankinimų vietomis“

Europos Sąjungos specialusis įgaliotinis žmogaus teisių klausimais trečiadienį išreiškė susirūpinimą sulaikytųjų kankinimu ir kitais žmogaus teisių pažeidimais Ugandoje, ir paragino prezidentą Yoweri Museveni šią praktiką stabdyti veiksmais, o ne vien žodžiais.
Uganda
Uganda / 123rf.com nuotr.

Specialusis įgaliotinis Eamonas Gilmore'as sakė ES susirūpinimą išreiškęs per derybas su Ugandos lyderiu veteranu ir kitais pareigūnais Kampaloje.

E.Gilmore'o kelionė įvyko žmogaus teisių organizacijai „Human Rights Watch“ (HRW) prieš dvi savaites paskelbus ataskaitą, kad Ugandos vyriausybė naudojasi slaptais sulaikymo centrais, vadinamaisiais saugiais namais, kur kankina sulaikytuosius.

„Išreiškėme savo susirūpinimą dėl sulaikytų žmonių kankinimo. Būtina nutraukti tą praktiką ir būtina patraukti atsakomybėn už kankinimą atsakingus žmones“, – spaudos konferencijoje sakė E.Gilmore'as.

„Taip pat iškėlėme priverstinio dingimo, žudymo be teismo klausimą, vadinamųjų saugių namų klausimą“, – sakė jis. E.Gilmore'as pridūrė, kad reikia ištirti pranešimus ir patraukti atsakomybėn kaltuosius.

Minima Rytų Afrikos valstybė vykdė virtinę griežtų kampanijų prieš Y.Museveni oponentus, ypač 2021 metų rinkimų laikotarpiu, kai buvo puolami žurnalistai, įkalinami teisininkai, baudžiamąja tvarka persekiojami rinkimų stebėtojai, smurtinėmis priemonėmis tildomi opozicijos lyderiai.

Reaguodamas į pranešimus apie kankinimus Y.Museveni sakė, kad „to imasi“, žurnalistams nurodė E.Gilmore'as. „Tačiau, kaip suprantu, ši praktika tęsiama. Svarbu ne tai, kas visuomet sakoma, o kas daroma“, – pridūrė jis.

HRW kovo ataskaitoje yra kelių dešimčių buvusių sulaikytųjų ir pagrobimų liudininkų liudijimai apie įvairius policijos, armijos pareigūnų ir žvalgybos agentų pažeidimus.

Nukentėjusieji HRW pasakojo, kad būdavo grūdami į „dronais“ vadinamus mikroautobusus, Ugandoje siejamus su vyriausybės oponentų pagrobimais, o paskui vežami į slaptus objektus sulaikytiesiems.

Teigiama, kad jie būdavo kankinami, kad jų pagrobėjai lupinėdavo jiems nagus, degindavo kūną įkaitinta geležimi ar lytiškai juos prievartaudavo.

Daugeliu atveju sulaikytų asmenų buvimo vieta lieka nežinoma, nors Y.Museveni, šalį geležiniu kumščiu valdantis nuo 1986-ųjų, perrinktas jau daugiau kaip prieš metus, nurodė HRW.

Ugandos kariuomenė pareiškė, kad HRW ataskaita „neturi pagrindo“.

„Kankinimų netoleruojame... [Kariuomenė] atliko tyrimą ir ėmėsi veiksmų prieš savo pačios karininkus, įtartus žmogaus teisių pažeidimais“, – po ataskaitos pasirodymo naujienų agentūrai AFP sakė atstovas, brigados generolas Felixas Kulayigye.

Dėmesį į žmogaus teisių padėtį Ugandoje taip pat atkreipė apdovanojimų pelniusio rašytojo, apkaltinto Y.Museveni bei jo sūnaus įžeidimu ir pabėgusio iš šalies, atvejis.

Vasario pabaigoje, prieš pat savo teismą, rašytojas Kakwenza Rukirabashaija, kuris sako, kad kalėjime buvo kankinamas, ištrūko ir atvyko į Vokietiją.

Europos Sąjunga buvo viena tų, kurie reiškė susirūpinimą ir ragino atlikti „išsamų tyrimą“ dėl žmogaus teisių pažeidimų Ugandoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?