„Esama pranešimų, rodančių, kad tokiuose centruose žmonės žiauriai tardomi ir kad jiems atliekami žeminančios asmens apžiūros“, – sakoma 115 puslapių Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) ataskaitoje, su kuria susipažino naujienų agentūra AFP.
Tokių objektų steigimas vadinamas „nerimą keliančiu“ įvykiu.
Dokumente priduriama, kad bendradarbiavimu su Kyjivu įtariami asmenys „dažnai paprasčiausiai dingsta“, o kai kurie iš jų, kaip teigiama, perkeliami į Rusijos kontroliuojamas teritorijas, kur yra sulaikomi ar net nužudomi.
Ataskaita parengta remiantis trijų ESBO paskirtų ekspertų misija, stebėjusi karą Ukrainoje nuo balandžio 1 dienos iki birželio 25-osios.
Tai buvo antroji ESBO misija po panašios iniciatyvos, vykdytos nuo invazijos pradžios vasario 24-ąją iki balandžio 1-osios.
Ankstesnė misija jau buvo nustačiusi „aiškius tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimų modelius“.
Antroji misija taip pat nustatė „rimtų tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimų“, ypač Bučos ir Irpinės miestuose, kur lankėsi specialistai.
„Kankinimo ir netinkamo elgesio požymiai ant nužudytų civilių lavonų taip pat rodo, kad nepaisoma humaniškumo principo“, – teigiama ataskaitoje.
Pasak jos autorių, per konfliktą ne kartą buvo fiksuojamas tikslinis civilių žudymas, prievartavimas, grobimas, taip pat masiniai trėmimai.
„Antroji misija... yra rimtai susirūpinusi dėl įtariamo netinkamo elgesio su Ukrainos civiliais gyventojais vadinamuosiuose filtravimo centruose“, – rašoma ataskaitoje.
Dokumente cituojami Kyjivo ir humanitarinių organizacijų pareiškimai, kad į šiuos centrus separatistinėje „Donecko liaudies respublikoje“ Rytų Ukrainoje atgabenami dešimtys tūkstančių civilių gyventojų, vėliau deportuojamų į Rusiją.
Tokiuose objektuose registruojami jų asmeniniai duomenys, registruojami pirštų antspaudai ir kopijuojami asmens tapatybės dokumentai, priduriama ataskaitoje.
Anot Ukrainos ambasadoriaus prie ESBO Jevhenijaus Cymbaliuko, Rusijos okupuotose teritorijose yra apie 20 šių centrų, nurodoma ataskaitoje.