Socialinės apsaugos ministrė Signe Riisalo teigė, kad nuo 2014 metų, kai buvo priimtas partnerystės įstatymas be būtinų teisinių pakeitimų, tam tikra dalis Estijos gyventojų susiduria su teisinio netikrumo sąlygomis. Pasak jos, tai turėtų baigtis.
„Pats laikas užtikrinti lygias teises visiems Estijos gyventojams. Socialiniai pokyčiai neįvyksta per vieną naktį, tačiau atlikus šiuos teisinius pakeitimus, kurie yra šiek tiek techniniai, bet kartu ir labai simboliniai, žmonių, kurių balsai yra priešiški, tikrai sumažės“, – nurodė ji.
„Įstatymai suteikia mums pagrindą ir daro įtaką mūsų požiūriui, o įgyvendinimo nuostatų priėmimas ir santuokų lygybės įteisinimas yra svarbūs žingsniai siekiant sukurti saugumo jausmą ir užtikrinti lygias teises visiems“, – pridūrė S.Riisalo.
Be galimybės sudaryti santuoką, taip pat išliks ir galimybė įregistruoti partnerystės sutartį. Sudarius ją asmenys turi teisę dalyvauti priimant sprendimus, susijusius su jų partneriu, ir prireikus gauti reikalingą paramą ir išmokas. Partnerystės sutartį įteisinusios poros galės įregistruoti santuoką supaprastinta tvarka.
Santuokai ir registruotai partnerystei taikomos teisės ir pareigos, kurios negalioja tiems, kurie nėra sudarę santuokos ar oficialios partnerystės. Tai daugiausia susiję su išmokų gavimu, nuosavybe, būstu ir paveldėjimu. Pavyzdžiui, jei miršta vienas iš registruotų partnerių arba sutuoktinis, neturintis testamento, tai padeda išvengti situacijos, kai partneris neturi paveldėjimo teisės ir visas turtas automatiškai atitenka partnerio giminaičiams. Sudarius santuoką ar registruotą partnerystę taip pat galima priimti sprendimus dėl sutikimo ar atsisakymo gydytis, kai sutuoktinis ar partneris nėra sąmoningas.
Šiuo metu Estijos parlamente svarstomame teisės akto projekte numatyta, kad nuo 2024-ųjų sausio 1 dienos santuoką galės sudaryti du suaugę žmonės, neatsižvelgiant į jų lytį.
Antrasis skaitymas vyks birželį. Pasiūlymų dėl įstatymo projekto pakeitimų terminas – birželio 5 diena.