Estijos EKRE lyderis sako nepripažįstąs elektroninio balsavimo rezultatų

Estijos konservatorių liaudies partijos (EKRE) lyderis Martinas Helme pirmadienį portalui „Postimees“ pareiškė, jog nepripažįsta sekmadienį įvykusių visuotinių rinkimų elektroninio balsavimo rezultatų ir žada pateikti apeliaciją.

EKRE reikalauja, kad elektroninio balsavimo rezultatai būtų peržiūrimi, nes pasak M.Helme, centro dešinės Reformų partija gavo itin daug balsų.

„Pergalė už pergalę. Kalbant apie pergalę, buvo tikimasi, jog Reformų partija bus pirma. Šiuo metu nesame pasirengę pripažinti, kad mūsų vietų skaičius sumažėjo. Mūsų nuomone, elektroninis balsavimas nėra teisingas, ir dėl to mes protestuosime“, – teigė jis.

Jis pabrėžė, jog pirmadienį bus perskaičiuoti visi popieriniai biuleteniai, o šis procesas yra visiškai aiškus ir suprantamas.

„Tačiau nematėme, kaip skaičiuojami elektroniniai balsai. Norime, kad jie būtų skaičiuojami taip, kad juos būtų galima stebėti. Tam, kad galėtume matyti, iš kur atėjo balsai ir kaip jie buvo suskaičiuoti. Techniškai informacinių technologinių požiūriu tai šiek tiek kitoks procesas nei popierinių biuletenių skaičiavimo procesas, jis iš esmės yra stebimas ir patikimas. Iki šiol niekada nebuvo dalijamasi su visuomene, bet šį kartą tai bus padaryta“, – nurodė M.Helme.

Estijos parlamento rinkimus laimėjusios Reformų partijos lyderė, premjerė Kaja Kallas savo ruožtu teigė, kad EKRE savo naratyvą, kad rinkimai yra suklastoti, ėmė stumti prieš porą savaičių.

„Tai buvo visuose jų ruporuose, kad jie organizuos tokį dalyką. Tačiau skundus galima teikti, teismas vėliau aiškinsis, ar yra pažeidimas, ar ne“, – sakė K.Kallas.

Ji pridūrė, kad apie elektroninio balsavimo veikimą taip pat galima sužinoti ir jį galima stebėti, tačiau EKRE nenorėjo to daryti.

EKRE teigimu, jie neplanuoja jokio maišto.

„Mes tikrai to nedarysime, bet šiuo metu nepripažįstame rinkimų rezultatų“, – sakė M.Helme.

EKRE lyderis pridūrė, kad jam atrodo, jog Reformų partija gavo pernelyg didelę balsų dalį.

„Į akis krenta tai, kad palyginti su ankstesniais rinkimais – tiek savivaldos, tiek Rygikogo rinkimais – mūsų popierinių ir elektroninių balsų proporcijos nesutampa. Kadangi šį kartą raginome žmones pirmiausia balsuoti popieriniuose balsalapiuose, tai [proporciją] galėjo sumažinti, tačiau tokį didelį pokytį reikia patikrinti“, – sakė M.Helme.

Centro dešinės Reformų partija sekmadienio rinkimuose, preliminariais duomenimis, gavo 37 vietas ir gerokai aplenkė varžovus. Kraštutiniai dešinieji EKRE, preliminariais duomenimis gaus 17 mandatų, Centro partija – 16, liberali partija „Eesti 200“ – 14, socialdemokratai – devynis, o partija „Isamaa“ („Tėvynė“) – aštuonis.

Pasak jo, EKRE nemato galimybės tapti vyriausybės dalimi, esant tokiai Estijos parlamento sudėčiai.

„Iš tiesų nemanau. Turime tokią Rygikogo sudėtį, kuri, esant tokiam skaičiui, kokį turime dabar, suteikia Reformų partijai visiškai nevaržomą galimybę ateinančius ketverius metus daryti, ką nori. Yra tiek daug blogų dalykų, kuriuos jie ketina padaryti, kad visų jų negaliu suskaičiuoti“, – tvirtino M.Helme.

K.Kallas „Postimees“ pirmadienį sakė, kad jos tikslas dabar yra kuo greičiau pradėti derybas dėl koalicijos ir kad jos partija turi bendrų dalykų su visomis kitomis į parlamentą patekusiomis partijomis, išskyrus EKRE.

VIDEO: Estijos parlamento rinkimuose – premjerės Kajos Kallas partijos pergalė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis