„Teisingos informacijos tarp šalių nustatymui reikia laiko. Ir niekas nenori per didelės panikos“, – sakė pulkininkas Estijos televizijai, komentuodamas priežastis, kodėl buvo vėluojama pranešti apie incidentą.
Apie incidentą, įvykusį antradienį 15 val. 44 min. vietos (ir Lietuvos) laiku, gelbėtojai ir aviacijos administracija sužinojo tik po 18 valandos.
Pasak R.Valge, pirma patikima informacija buvo gauta tik po to, kai naikintuvai nusileido. Informacijos tikslinimas, jos vertimas taip pat pareikalavo šiek tiek laiko. „Niekas nevyksta automatiškai“, – pažymėjo pulkininkas.
Jis pranešė, kad raketa, paleista netoli Estijos pietuose esančio Pangodžio kaimo, gali nuskrieti 100 kilometrų. Ji buvo paleista šiaurės kryptimi. Jei raketa būtų skriejusi rytų kryptimi, teoriškai ji būtų galėjusi pasiekti Pečiorus arba nukristi kitoje Peipaus ežero pusėje Rusijos Federacijos teritorijoje, sakė R.Valge.
Vidaus reikalų akademijos Vidaus saugumo instituto vadovas Erkki Koortas laikraščiui „Postimees“ sakė, kad „rusai nepatikėtų, jog įvyko nelaimingas atsitikimas“.
„Jie iš to išpūstų didžiulį skandalą“, – sakė jis.
Taip pat jis pažymėjo, jog „turint galvoje faktą, kad klaidą padaręs orlaivis priklauso Ispanijai, kurios politikai kalba apie sankcijų Rusijai atšaukimą, gali būti, kad reakcija nebūtų tokia aštri kaip tuo atveju, jei raketa būtų buvusi paleista iš kitos šalies lėktuvo“.
Baltijos oro policijos misijoje dalyvaujantis Ispanijos oro pajėgų naikintuvų „Eurofighter Typhoon“, dislokuotas Šiaulių aviacijos bazėje, antradienį įprastos mokymo misijos metu per klaidą paleido raketą virš Estijos teritorijos.
Raketa „oras-oras“ turi susinaikinimo režimą, tačiau neatmetama, kad ji galėjo ir nukristi ant žemės. Spėjama kritimo vieta yra 40 km atstumu į šiaurę nuo Tartu miesto.
„Postimees“ pranešė, kad netoli incidento vietos gyvenantys žmonės maždaug tuo metu sako girdėję ore garsų sprogimą. Laikraštis neatmeta, kad raketa sprogo ore.
Estijos gynybos pajėgos paprašė žmonių, radusių raketą ar jos dalių, jokiu būdu jų neliesti, laikytis atokiau ir iškart pranešti policijai.
Pasak R.Valge, tai pirmasis toks atvejis Baltijos šalių oro gynybos istorijoje; retai panašių atvejų nutinka ir kituose pasaulio kampeliuose.