„Parlamento pirmininkas neišdrįso pripažinti, kad praėjusią savaitę davė nurodymą pašalinti ES vėliavas iš Baltosios salės“, – pasipiktino buvęs parlamento Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, liberalios Reformų partijos atstovas Marko Mihkelsonas.
„Tos vėliavos kelerius metus stovėjo šalia Estijos vėliavų. Ar tai demokratija pagal EKRE? Graži dovana iš antrojo valstybės žmogaus 15-ųjų Estijos narystės ES metinių proga“, – pridūrė politikas.
Estija ir į Bendriją, ir į NATO įstojo tais pačiais metais – 2004-aisiais. Tada prie šių organizacijų prisijungė ir Latvija bei Lietuva.
M.Mihkelsonas pirmadienį, kai parlamente prisiekė naujosios vyriausybės, kurią sudaro Centro partija, radikali EKRE ir konservatyvi partija „Isamaa“ („Tėvynė“), pavadino spektakliu.
Prezidentė Kersti Kaljulaid į salę atėjo vilkėdama džemperį su užrašu „Žodis yra laisvas“ („Sona on vaba“), o kai atėjo eilė prisiekti EKRE atstovui Marti Kuusikui, demonstratyviai pasišalino.
Naujasis tarptautinės prekybos ministras M.Kuusikas kaltinamas ne vienerius metus psichologiškai ir fiziškai smurtavęs prieš savo buvusią žmoną. Jau patvirtinta, kad iškelta baudžiamoji byla.
„Tokio cirko Estijoje dar nėra buvę. Ir už tai visų pirma atsakingas premjeras“, – apie Centro partijos lyderį Juri Ratą, kuris sulaužė pažadą ir pakvietė į valdančiąją koaliciją EKRE, taip kalbėjo M.Mihkelsonas.
Parlamento pirmininkas sprendimą nukabinti ES vėliavas aiškino tuo, kad Estija dar 2017-ųjų pabaigoje baigė pirmininkavimo Bendrijai pusmetį.
„Baltojoje salėje nuo pat nepriklausomybės atkūrimo iki 2017 metų vasaros kabėjo keturios Estijos vėliavos. Tada dvi vėliavas pakeitė ES vėliavos. Praėjusią savaitę šventėme parlamento šimtmetį, tad paprašiau, kad į salę sugrįžtų trispalvės“, – aiškino H.Polluaasas.
Prisiekiant ministrams H.Polluaasas prezidentę, kuri savąja apranga reagavo į EKRE atstovų pasisakymus apie žiniasklaidos laisvę, vis vadino ne Kaljulaid, o Kaljurand. Pastaroji galiausiai atsisakė parlamento pirmininko pasiūlymo tarti žodį ir pasveikinti naująją vyriausybę.
Ir EKERE lyderis Martas Helme, ir jo sūnus, naujasis finansų ministras Martinas Helme, prisiekdami suraitė pirštus į gestą, reiškiantį „OK“, bet taip pat naudojamą baltųjų nacionalistų.
Tokį pat simbolį, kuriuo arba signalizuojama parama baltųjų nacionalistų ideologijai, arba trolinami tokių judėjimų oponentai, anksčiau yra naudoję kiti EKRE nariai, taip pat – Naujojoje Zelandijoje 50 musulmonų iššaudęs neonacis Brandonas Tarrantas.
Pagal vieną sąmokslo teoriją pirštai suraitomi į raides W ir P, kurios reiškia „White power“ – baltųjų rasės pranašumo šalininkų šūkį.
Vis dėlto pats simbolis reiškia tik patvirtinimą, kad viskas OK, – papildomas prasmes jam yra suteikę ir baltieji nacionalistai, ir jų kritikai.