2016 06 27 /12:13

Estijos prezidentas paragino suteikti britams laiko suprasti, ką padarė

Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas sekmadienį pabrėžė, kad netgi Jungtinei Karalystei apsisprendus pasitraukti iš Europos Sąjungos būtina išsaugoti gerus bendradarbiavimo ryšius su Didžiąja Britanija.
Toomas Hendrikas Ilvesas
Toomas Hendrikas Ilvesas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Estijos lyderis, kuris savaitgalį priėmė Lenkijos prezidentą Andrzejų Dudą ir jo žmoną Agatą Kornhauser-Dudą savo ūkyje šalies pietuose, per vakarienę daugiausiai dėmesio skyrė Britanijos referendumui dėl narystės ES ir bloko ateities, taip pat artėjančiam NATO viršūnių susitikimui Varšuvoje, kurioje sąjungininkai oficialiai patvirtins planus sustiprinti Aljanso rytinio sparno gynybą.

„Privalome suteikti britams pakankamai laiko apsvarstyti savo sprendimo padarinius, bet šis laikotarpis nebus neribotas, – aiškino T.H.Ilvesas. – Be to, britai netgi po „Brexit“ (pasitraukimo iš ES) liks Europoje, išliks mūsų svarbūs sąjungininkai, o šiuos ryšius reikia apsaugoti.“

T.H.Ilvesas ir A.Duda pažymėjo, kad svarbiausi sprendimai dėl didesnio Aljanso dalyvavimo rytiniame NATO sparne iš principo jau aptarti, bet jie bus galutinai patvirtinti Varšuvoje.

„NATO nereikia prieš ką nors teisintis arba atsiprašinėti – tai, ką darome, yra susiję su Aljanso patikimumu ir visų sąjungininkų saugumu“, – sakė Estijos prezidentas.

Pasak T.H.Ilveso, NATO viršūnių susitikimas Varšuvoje yra svarbi dabartinės transatlantinio saugumo architektūros formavimo dalis.

„Sėkmingas viršūnių susitikimo organizavimas patvirtins svarbų Lenkijos vaidmenį Vidurio ir Rytų Europos saugumo politikoje“, – pridūrė Estijos lyderis.

Latvijos premjeras ragina bendradarbiauti pagal šveicarų ar norvegų modelį

Jei Didžioji Britanija pasitrauks iš Europos Sąjungos (ES), tai ji veikiausiai toliau bendradarbiaus su bloku pagal Norvegijos ar Šveicarijos modelį, mano Latvijos premjeras Maris Kučinskis.

Vyriausybės vadovas Latvijos televizijos laidoje „Ryto panorama“ sakė manąs, kad Jungtinė Karalystė norės išsaugoti privilegijas, kurias suteikia ES, todėl toliau mokės įnašus į Bendrijos biudžetą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Naujasis Latvijos premjeras Maris Kučinskis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Naujasis Latvijos premjeras Maris Kučinskis

Britanija galėtų pasekti Norvegijos pavyzdžiu ir tapti Europos ekonominės erdvės, kuri užtikrintų prieigą prie bendrosios rinkos, nare.

Tačiau tokiu atveju Londonui tektų toliau paklusti ES taisyklėms, nors jis nebeturėtų jokios įtakos jų formavimui, ir jam tektų toliau mokėti pinigus Briuseliui.

„Galvoju, kad sprendimas čia bus labai protingas. Britanija vargu bau leistų staigias radikalizmo ar ultranacionalismo apraiškas, kai paskelbiama: „Viską nutraukiame šiandien pat!“ Man sunku įsivaizduoti tokį scenarijų“, – sakė M.Kučinskis.

Tuo pat metu premjeras neatmeta, kad Britanija gali apskritai nepasitraukti iš ES. Jo nuomone, tam įtakos gali turėti ekonominiai veiksniai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų