Etiopija stengiasi atkurti tvarką konflikto draskomame Tigrėjuje, sako premjeras

Etiopijos premjeras Abiy Ahmedas pirmadienį pareiškė, kad dedamos pastangos atkurti tvarką konflikto nusiaubtame Tigrėjuje, kur, kaip sako gydytojai ir humanitarinės pagalbos darbuotojai, kautynės ir neteisėtumas trukdo teikti pagalbą viltį prarandantiems civiliams.
Abiy Ahmedas
Abiy Ahmedas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Etiopija

Pernai Nobelio taikos premiją pelnęs Abiy Ahmedas lapkričio 28 dieną paskelbė apie pergalę šiame regione, kariuomenei užėmus jo sostinę Mekelę, praėjus beveik mėnesiui nuo kruvino konflikto prieš Tigrėjaus liaudies išvadavimo frontą (TPLF) pradžios.

Tačiau TPLF pažadėjo nesudėti ginklų, o Jungtinės Tautos penktadienį pareiškė, kad besitęsiantys susirėmimai Tigrėjuje apsunkina pastangas pasiekti šimtus tūkstančių žmonių, kuriems labai reikalinga pagalba, nors ir buvo pasiektas susitarimas dėl humanitarinės veiklos federalinės vyriausybės kontroliuojamuose teritorijose.

Abiy Ahmedas pirmadienį pakartojo, kad karinės operacijos Tigrėjuje baigėsi. Premjeras pridūrė, kad nuo konflikto nukentėjusių civilių apsauga ir saugumas „tebėra esminis prioritetas“.

„Dabartinė federalinės vyriausybės užduotis daugiausia apima bėglių patraukimą atsakomybėn, teisėtvarkos atkūrimą, garantijos suteikimą, kad paveiktuose rajonuose mūsų piliečiams būtų suteikiama laisva prieiga prie humanitarinės pagalbos“, taip pat pabėgėlių perkėlimą ir infrastruktūros taisymą, rašoma Abiy Ahmedo biuro pranešime.

Abiy Ahmedas, paskelbęs apie karinių operacijų pradžią Tigrėjuje lapkričio 4 dieną, taip pat pakartojo, kad Mekelė buvo užimta „nesant jokių aukų tarp civilių gyventojų ir turto naikinimo“.

Tačiau vienos pagrindinių Mekele ligoninių gydytojas naujienų agentūrai AFP sakė, kad lapkričio 28 dieną per „artilerijos ir raketų smūgius“ žuvo 27 civiliai ir daugiau nei 100 buvo sužeisti.

„Padėtis mūsų ligoninėje yra tikrai kritiška“, – pareiškė su anonimiškumo sąlyga kalbėjęs medikas.

„Oficialiai liovėmės teikti paslaugas, be kita ko, sužeistiems pacientams, nes neturime šviesos, kuro atsarginiam generatoriui, pirštinių, vaistų nuo skausmo, antibiotikų ar maisto pacientams ir darbuotojams“, – pridūrė jis.

Pasak jo, Mekelėje klesti savivalė – gatvėse buvo vykdomas „masinis plėšikavimas“, prie kurio esą prisidėjo ir kariai, o vagiami buvo net greitosios pagalbos automobiliai.

„Po to Mekele žmonės išreiškė savo pyktį užblokuodami kelius visame mieste“, – teigė gydytojas ir pridūrė, kad Etiopijos kariuomenė du protestuotojus nušovė.

Išjungtas ryšys

Tigrėjuje iki šiol išjungtas ryšys, o žiniasklaidos veikla ribojama, todėl sunku patvirtinti abiejų šalių pareiškimus.

Viena Abiy Ahmedo atstovė pabrėžė, kad „Mekelėje nerengiami antskrydžiai“, bet nekomentavo pranešimų apie taikių gyventojų mirtis. Vyriausybės darbo grupė, įsteigta reaguojant į Tigrėjaus konfliktą, neatsakė į prašymą pakomentuoti padėtį.

Anot nevyriausybinės organizacijos „International Crisis Group“ (ICG), konfliktas pareikalavo tūkstančių žmonių gyvybių, o dešimtys tūkstančių pabėgėlių suplūdo per sieną į Sudaną.

JT perspėjo apie galimą humanitarinę katastrofą Tigrėjuje, kur nuo maisto dalijimo net neprasidėjus kovoms priklausė maždaug 600 mln. žmonių, tarp jų – 96 tūkst. pabėgėlių iš Eritrėjos.

JT pareigūnai penktadienį sakė naujienų agentūrai AFP, kad nepaisant su Etiopijos vyriausybe pasiekto susitarimo, patekti į Tigrėjaus teritoriją tebėra sunku, o pagalbą tikimasi pristatyti tik šią savaitę.

ES krizių valdymo komisaras Janezas Lenarčičius penktadienį bendraudamas su žurnalistais „nepriimtina“ pavadino padėtį, kai pagalba teikiama tik vyriausybės kontroliuojamuose rajonuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai