„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Etiopijoje vyksta rinkimai, kuriuos temdo padėtis Tigrėjuje

Etiopijos rinkėjai pirmadienį balsavo atidėtuose nacionaliniuose rinkimuose, vykstančiuose konfliktą išgyvenančiam šiauriniam Tigrėjaus regionui kenčiant nuo maisto stygiaus bei kylant klausimų dėl rinkimų rezultatų patikimumo.
Abiy Ahmedas
Abiy Ahmedas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Rinkimai Etiopija

Šie rinkimai laikomi 44 metų ministro pirmininko Abiy Ahmedo demokratinių reformų išbandymu.

Abiy Ahmedas į valdžią atėjo 2018 metais po kelių antivyriausybinių protestų šioje antroje pagal gyventojų skaičių Afrikos šalyje, žadėdamas išsivaduoti iš Etiopijos autoritarinės praeities.

Nobelio taikos premija apdovanotas Abiy Ahmedas paleido politinius kalinius, leido į šalį sugrįžti buvusiems disidentams ir užbaigė konfliktą su kaimynine Eritrėja.

Praėjusių metų pabaigoje jis pasiuntė karius į šiaurinį Tigrėjaus regioną, turėjusius suimti jame dominavusios partijos – Tigrėjaus liaudies išvadavimo fronto (TPLF) – lyderius ir nuginkluoti jų pajėgas. Premjeras taip pat žadėjo surengti demokratiškiausius rinkimus, kada nors vykusius šalyje, be jokių praeityje balsavimus temdžiusių represijų.

Tačiau Tigrėjaus regione tebevykstančio konflikto sukeltas badas ir faktas, kad maždaug penktadalyje rinkimų apygardų balsavimas neįvyks numatytu laiku, kelia abejonių, kaip bus įgyvendintas šis premjero pažadas.

Suskaičiavus rinkimų biuletenius, Nacionalinio parlamento nariai išrinks ministrą pirmininką, kuris taps vyriausybės vadovu, taip pat prezidentą, atliekantį daugiausiai reprezentacinį vaidmenį.

Abiy Ahmedo valdančioji Gerovės partija iškėlė daugiausiai kandidatų Nacionalinio parlamento rinkimuose. Ji laikoma rinkimų favorite ir turėtų formuoti kitą vyriausybę, kurios laukiantys uždaviniai – įvesti taiką Tigrėjaus regione ir atstatyti koronavirusinės pandemijos nualintą ekonomiką.

„Scanpix“/AP nuotr./Etiopijos kariai prie Tigrėjaus
„Scanpix“/AP nuotr./Etiopijos kariai prie Tigrėjaus

Šie rinkimai buvo atidėti du kartus. Pirmą kartą – dėl COVID-19 pandemijos, o antrą – siekiant skirti daugiau laiko organizuoti balsavimą visoje šioje didelėje šalyje.

Dalyvauti rinkimuose užsiregistravo maždaug 38 mln. Etiopijos gyventojų, nors rinkimai nevyks beveik penktadalyje iš 547 rinkimų apygardų. Kai kurios vietovės per daug nesaugios dėl ten vykstančių ginkluotų neramumų ir etninio smurto, kitose balsavimo organizavimą vienu laiku sutrikdė logistikos problemos.

Daugelis pirmadienio rinkimuose nedalyvaujančių rajonų turėtų balsuoti rugsėjo 6 dieną.

Karo šešėlis

Tačiau rinkimų data dar nenustatyta Tigrėjuje, kur, pasak Jungtinių Tautų agentūrų, badas gresia maždaug 350 tūkst. žmonių ir nerimą kelia pranešimai apie „rimtus pažeidimus“.

Šis šiauriausias šalies regionas turi 38 vietas Nacionaliniame parlamente. Nuo lapkričio, kai į Tigrėjų nuversti valdančiosios partijos buvo pasiųsta kariuomenė, jį valdo Abiy Ahmedo paskirta laikinoji regiono vyriausybė.

Praėjus septyniems mėnesiams konfliktas nesibaigia. Tai griauna Abiy Ahmedo kaip taikdario reputaciją ir temdo balsavimą, kuriuo jis nori pademonstruoti savo šalies demokratines ambicijas.

Etiopijos premjeras Abiy Ahmedas
Etiopijos premjeras Abiy Ahmedas

Šiemet kai kurios opozicinės partijos, taip pat ir Abiy Ahmedo gimtajame Oromijos regione, nusprendė boikotuoti pirmadienio rinkimus.

Net ir geriausiais laikais sklandžiai organizuoti rinkimus Etiopijoje dėl prastos infrastruktūros šalyje buvo itin keblu. Visgi po ištisus mėnesius trukusio atidėliojimo ir sunkumų rinkimų pareigūnai pagaliau pranešė pasiruošę pirmadienio rinkimams, kuriuos dalyvauja daugiau nei 40 partijų ir 9,5 tūkst. kandidatų.

Balsų skaičiavimas turėtų prasidėti užsidarius balsavietėms, tačiau rezultatai bus skelbiami ne anksčiau nei po kelių dienų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs