Planuojama iki 2027 metų investuoti 300 mlrd. eurų į valstybinės ir privačios infrastruktūros plėtros projektus visame pasaulyje. Anot Komisijos, ši programa būtų vykdoma „suvienijant ES, valstybių narių, Europos finansų institucijų ir nacionalinių plėtros finansavimo institucijų“ pajėgumus.
„Pristatydami šią programą rodome, kad Europa rems savo partnerius pasaulyje. <...> Daugybei šalių reikia patikimo partnerio tvarių, kokybiškų projektų kūrimui. „Global Gateway“ yra mūsų teigiamas pasiūlymas“, – kalbėjo U.von der Leyen.
Ambicijos gražios – juolab kad dar birželį JAV prezidento Joe Bideno iniciatyva ir Didžiojo septyneto šalys paskelbė apie programą „Build Back Better World“. Pagal ją į infrastruktūros projektus besivystančiose šalyse ketinama investuoti net 40 trln. JAV dolerių.
Vis dėlto analitikai, įskaitant su 15min bendravusį Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto mokslininką Ramūną Vilpišauską, atkreipia dėmesį, kad pranokti Kiniją bus sudėtinga.
Ir ne vien todėl, kad Pekinas savąjį projektą pradėjo jau daugiau nei prieš 3 tūkst. dienų ir iki 2027-ųjų turėtų būti atseikėjęs net 1,3 trln. dolerių. Anot R.Vilpišausko, nemažai daliai valstybių palanku tai, kad Kinija investuodama nekelia papildomų sąlygų dėl demokratijos ar žmogaus teisių.