Europarlamentarai kviečia netoleruoti barbariško elgesio su mergaitėmis ir moterimis

Politikai ragina netoleruoti mergaičių ir moterų lyties organų žalojimo, kurio atvejų pasitaiko ne tik Afrikos ir Azijos valstybėse, bet ir Europoje – šį barbarišką paprotį „atsivežė“ migrantai. Europos Parlamentas (EP) trečiadienį pritarė jį smerkiančiai rezoliucijai, kurią parengė Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė.
Vilija Blinkevičiūtė
Vilija Blinkevičiūtė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Privalome veiksmingiau kovoti su visų formų smurtu prieš moteris ir mergaites, – pažymėjo europarlamentarė. – Europos Sąjunga (ES) ir jos šalys įsipareigojusios veikti kartu, kad būtų sustabdytas moterų lyties organų žalojimas (MLOŽ). Esame dėkingi pilietinei visuomenei už nepailstamą darbą, tačiau būtina jį geriau koordinuoti. Svarbu į šią kovą įtraukti visus sektorius: sveikatos, prieglobsčio, švietimo, vaikų apsaugos.“

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, MLOŽ pasekmes šiuo metu išgyvena iki 200 mln. moterų ir mergaičių. Jis būdingas kai kurioms Afrikos, Azijos ir Vidurio Rytų valstybėms, bet šios žiaurios praktikos atvejų pasitaiko ir ES – mergaitės žalojamos kai kuriose migrantų bendruomenėse. Manoma, kad MLOŽ, kurį Bendrijos narės laiko nusikaltimu, patyrusių moterų skaičius ES siekia 500 tūkst., kasmet jis gresia dar 180 tūkst. mergaičių ir moterų. Ekspertų nuomone, šie skaičiai gali būti dar didesni, mat neatsižvelgta į antros kartos ar dokumentų neturinčių moterų migrančių atvejus.

Vilniuje įsikūrusio Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) duomenimis, tai ypač aktualu trylikoje ES narių, kurios sulaukia didesnių imigrantų iš minėtų regionų srautų: Airijoje, Austrijoje, Belgijoje, Danijoje, Jungtinėje Karalystėje, Ispanijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Portugalijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, Švedijoje, Vokietijoje.

Rezoliucija, kuriai trečiadienį pritarė europarlamentarai, EK ir valstybės narės raginamos nustatyti konkrečias kovos su šia barbariška praktika priemones įvairiose srityse (sveikatos, socialinės apsaugos, švietimo, teisingumo), stiprinti šalių bendradarbiavimą. Ypatingą dėmesį siūloma skirti pabėgėlių stovykloms.

Projekte pripažįstama, kad švietimas ir kiti ligšioliniai veiksmai padėjo sumažinti MLOŽ atvejų maždaug 30 proc. Tai esąs geras metas tarptautinėms organizacijoms ir valstybėms sustiprinti pastangas, visų pirma – dirbant su vietos bendruomenėmis, kurios dažnai turi didžiausios įtakos pasirenkant apipjaustymą, religiniais lyderiais, mergaitėms ir moterims užtikrinant geresnį švietimą, įskaitant seksualinį.

Europarlamentarai atkreipė dėmesį, kad ne visada įstatymai, kriminalizuojantys MLOŽ, veikia – labai mažai tokių bylų pasiekia teismą. Jie siūlo rengti tikslinius mokymus pareigūnams, atsakingiems už šių nusikaltimų tyrimą ir baudžiamąjį persekiojimą.

Kultūra, papročiai, religija, tradicijos, vadinamoji „garbė“ negali būti smurto prieš moteris pateisinimu.

„Kultūra, papročiai, religija, tradicijos, vadinamoji „garbė“ negali būti smurto prieš moteris pateisinimu“, – pabrėžė V.Blinkevičiūtė.

MLOŽ apima bet kokias dalinio ar visiško moters išorinių lytinių organų pašalinimo procedūras ar kitokį moterų lytinių organų žalojimą ne medicininiais tikslais – dažniausiai dėl kultūrinių, socialinių ir/arba religinių priežasčių.

Ši procedūra, kurios metu pašalinami sveiki audiniai, pažeidžia natūralias mergaičių ir moterų kūno funkcijas, pavyzdžiui, šlapinimąsi ar menstruacijas, apsunkina vėlesnius lytinius santykius. Ji gali sukelti didžiulį skausmą ir šoką, kraujavimą, net kvėpavimo sutrikimus, įvairias infekcijas, net mirtį, nulemti cistų atsiradimą, seksualines ir psichologines problemas, nėštumo ir gimdymo komplikacijas. MLOŽ dažnai atliekamas be nuskausminamųjų ir dezinfekcijos, netinkamais ir nešvariais įrankiais, tad neretai baigiasi kraujo užkrėtimu ar stablige.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų