Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Europolas padės tirti Maltos žurnalistės nužudymą

Trys Europos policijos biuro – Europolo – tyrėjai vyks į Maltą padėti vietos pareigūnams tirti žurnalistės ir kovos su korupcija aktyvistės Daphne Caruanos Galizios nužudymo.
Daphne Caruana Galizia
Daphne Caruana Galizia / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Maltos tyrėjams jau talkina JAV Federalinio tyrimų biuro (FTB) pareigūnai ir Nyderlandų kriminalistikos ekspertai.

Europos Sąjungos teisėsaugos agentūra prie tyrimo prisijungia po Europos Parlamento raginimo.

Europarlamento pirmininkas Antonio Tajani antradienį pareikalavo, kad būtų atliktas tarptautinis tyrimas dėl automobilio sprogdinimo, per kurį žuvo D.Caruana Galizia.

Šis raginimas nuskambėjo po to, kai žurnalistės artimieji apkaltino Maltos vyriausybės vadovą Josephą Muscatą prisidėjus prie žmogžudystės. Tai dar sustiprino būgštavimus dėl tyrėjų galimybių tinkamai ištirti D.Caruanos Galizios nužudymą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Josepas Muscatas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Josepas Muscatas

Policija nepateikė beveik jokių detalių apie tyrimo eigą, tik įspėjo, jog dar anksti spręsti, kokie sprogmenys – „Semtex“ ar TNT (trotilas) – buvo panaudoti automobiliui susprogdinti.

Įvykio vietoje surinkti įkalčiai buvo išsiųsti tyrimui į užsienio laboratorijas, nurodė policija.

Žurnalistės nužudymas paskatino aštrias diskusijas, ar ekonominis pakilimas ir jį lydėjęs organizuoto nusikalstamumo bei pinigų plovimo suklestėjimas nepavertė Malos korupcijos kloaka.

Pareigūnai taip pat kruopščiai tikrina visą iš visuomenės gaunamą informaciją apie spalio 16 dieną įvykdytą rezonansinį nusikaltimą, sulaukusį didžiulio tarptautinio dėmesio.

Žurnalistės nužudymas paskatino aštrias diskusijas, ar ekonominis pakilimas ir jį lydėjęs organizuoto nusikalstamumo bei pinigų plovimo suklestėjimas nepavertė šios vos 430 tūkst. gyventojų turinčios idiliškos Viduržemio jūros salos korupcijos kloaka.

Ketvirtadienį vakare grupė moterų įsirengė stovyklą Maltos istorinėje Kastilijos aikštėje, pradėdamos keturių dienų protesto akciją, per kurią reikalaus iš pareigų atleisti policijos vadovą ir generalinį prokurorą.

„Akivaizdu, jog būtina atkurti pasitikėjimą tinkamu mūsų valstybės institucijų funkcionavimu ir demokratija. Kad tai būtų padaryta, mūsų lyderiai turi kuo skubiau imtis veiksmų“, – rašoma protestuotojų pareiškime.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Daphne Caruana Galizia
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Daphne Caruana Galizia

„Mes nepripažįstame tokios Maltos. Norime saugumo, sąžiningumo, skaidrumo“, – priduriama jame.

„Tvirtybė ir drąsa“

Trys D.Caruanos Galizios sūnūs nusiuntė protestuotojoms picą su lauro lapais nuo jų motinos sode augančio lauramedžio, paaiškinę, jog tai yra „tvirtybės ir drąsos“ simbolis.

Kreipdamasi į žurnalistus Maria Pisani iš mažumų integracija besirūpinančio fondo „Integra“ sakė, kad D.Caruanos Galizios nužudymas „išryškino nerimą keliančią mūsų valstybės būklę“, prie kurios privedė vyriausybės nesugebėjimas pripažinti gero valdymo ir tvirtų institucijų svarbos.

„Pernelyg ilgai mūsų valstybė yra kaustoma nebaudžiamumo, nepotizmo ir piktnaudžiavimo įgaliojimais norminimo kultūros“, – pabrėžė ji.

„Laikas priversti mūsų vyriausybę, politines partijas ir parlamentą prisiimti atsakomybę“, – pridūrė M.Pisani.

Aktyvistės ragina vyriausybę imtis būtinų reformų veiksmingam valdžių atskyrimui.

„Scanpix“/AP nuotr./Daphne Caruana Galizia
„Scanpix“/AP nuotr./Daphne Caruana Galizia

„Norime saugumo, sąžiningumo, skaidrumo ir principingumo. Norime, kad būtų atkurtas mūsų tikėjimas mūsų valstybe, mūsų vaikų ateitimi. Norime, kad veiksmų būtų imtasi jau dabar. Esant dabartinei padėčiai mūsų negali išgelbėti jokia politinė partija“, – sakė M.Pisani.

Pilietinių iniciatyvų platforma „Pilietinės visuomenės tinklas“ (Civil Society Network) pranešė taip pat reikalaujanti policijos vadovo bei generalinio prokuroro atsistatydinimo ir sekmadienį organizuojanti eitynes.

53 metų D.Caruana Galizia ne vienus metus rašė apie korupciją premjero J.Muscato artimoje aplinkoje, o pastaruoju metu jos žurnalistinių tyrimų taikiklyje buvo atsidūrusi ir opozicija.

Po žurnalistės nužudymo jos artimieji apkaltino J.Muscatą atvėrus kelią į vyriausybę sukčiams ir leidus įsivyrauti nebaudžiamumo atmosferai, dėl kurios Malta tapo „mafijos sala“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos