Europos Komisija: atidėjus „Brexit“ iki birželio 30-osios gali kilti rimtų grėsmių

Dėl „Brexit“ atidėjimo iki birželio 30 dienos kils „rimtų teisinių ir politinių grėsmių“, trečiadienį įspėjo Europos Komisija vidaus naudojimui skirtame rašte, parengtame Europos Sąjungos viršūnių susitikimo išvakarėse.  
Europos Komisijos vadovo Jeano-Claude'o Junckerio metinis kreipimąsis į Europos Parlamentą
Europos Komisija / „Scanpix“/AP nuotr.

Jungtinė Karalystė paprašė iki birželio 30 dienos atidėti šalies išstojimą iš bloko. Tačiau Europos Komisija ragina lyderius atidėti „Brexit“ trumpesniam laikui – iki gegužės 23 dienos, arba gerokai ilgesniam laikotarpiui – „bent iki 2019 metų pabaigos“.

Europos Vadovų Taryba patvirtino gavusi laišką iš Jungtinės Karalystės vyriausybės vadovės Theresos May su prašymu atidėti „Brexit“. Ketvirtadienį ir penktadienį Briuselyje vyksiančiame viršūnių susitikime likusių 27 Bendrijos šalių lyderiai spręs dėl galimo atidėjimo.

Th. May reikia daugiau laiko, nes Britanijos įstatymų leidėjai atsisakė pritarti jos ir ES parengtam išstojimo sutarties projektui.

Gegužės 23-26 dienomis vyks rinkimai į Europos Parlamentą. Europos Komisija yra sakiusi, kad jei „Brexit“ bus atidėtas ilgesniam laikui, Jungtinei Karalystei teks rengti rinkimus.

„Bet koks („Brexit“ proceso) pratęsimas, pasiūlytas Jungtinei Karalystei, turėtų arba trukti iki 2019 metų gegužės 23 dienos, arba būti gerokai ilgesnis“, – rašoma rašte.

„Tai vienintelis būdas apsaugoti ES institucijų veikimą ir jų galimybes priimti sprendimus“, – pažymima dokumente, parengtame trečiadienį ryte, dar prieš gaunant Th.May laišką.

Koks bus terminas, turi nuspręsti Bendrijos lyderiai. Be to, tam turi pritarti visos 27 Bendrijos valstybės. Europos Komisija nurodė, kad lyderiai turi dvi alternatyvas: gegužės 23 dieną arba ne ankstesnę datą nei 2019 metų pabaiga.

„Bet koks kitas pasirinkimas (pavyzdžiui, pratęsimas iki 2019 metų birželio 30 dienos) sukeltų rimtų teisinių ir politinių grėsmių Europos Sąjungai ir dėl jo 27 valstybių Bendriją užkluptų dabar Jungtinę Karalystę apėmęs neapibrėžtumas“, – įspėjama rašte.

Jei Jungtinei Karalystei būtų pasiūlytas ilgas atidėjimas, šalis turėtų įsipareigoti laikytis „konstruktyvaus susilaikymo“ per svarbius ES debatus, pavyzdžiui, dėl Bendrijos biudžeto ir naujos sudėties Europos Komisijos narių skyrimo.

Tokiu būdu būtų bandoma užsitikrinti, kad negalėtų naudotis savo veto teise, siekdama išsireikalauti iš Briuselio daugiau nuolaidų dėl „Brexit“.

Europos Komisija taip pat pažymėjo, kad jei bus pritarta „Brexit“ atidėjimui, turi būti aiškiai nurodyta, kad ES ir Britanijos parengtas susitarimas negali būti persvarstomas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų