2019 07 03 /16:39

Europos Parlamentas išsirinko naująjį pirmininką

Europos Parlamentui (EP) trečiadienį prireikė dviejų balsavimų, tačiau deputatai galiausiai išsirinko naująjį pirmininką. Juo tapo italas Davidas-Maria Sassoli, kurio kandidatūrą iškėlė kairieji.
Davidas-Maria Sassoli
Davidas-Maria Sassoli / „Scanpix“ nuotr.

Apie D.M.Sassoli pergalę paskelbęs ligšiolinis EP pirmininkas Antonio Tajani iškilmingai pakvietė laimėtoją užimti jo vietą.

63 metų buvęs žurnalistas per antrąjį rinkimų ratą Strasbūre gavo absoliučią balsų daugumą – 345 balsus iš 667.

Už čeką konservatorių Janą Zahradilą balsavo 160 parlamento narių, Vokietijos žaliųjų lyderė Ska Keller gavo 119, o ispanų kairiųjų atstovė Sira Rego – 43 balsus.

Nors Europos Vadovų Taryba (EVT) išvakarėse buvo rekomendavusi EP pirmininku paskirti bulgarą Sergejų Staniševą, Socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcija tokio patarimo nepasiklausė ir kandidatu paskelbė D.M.Sassoli.

Skelbiama, kad S.Staniševo kandidatūra neliko patenkinti Baltijos šalių atstovai. Šis bulgaras yra gimęs buvusioje Sovietų Sąjungoje, be to, yra ekskomunistas.

Vienas Europos Parlamento turimų įgaliojimų yra Europos Vadovų Tarybos atrinktų kandidatų užimti pagrindinius postus tvirtinimas.

Bene svarbiausias jo laukiantis uždavinys – nuspręsti, ar Vokietijos gynybos ministrė Ursula von der Leyen pakeis dabartinį Europos Komisijos vadovą Jeaną-Claude'ą Junckerį.

Antradienį ES lyderiai taip pat sutarė, kad Europos Vadovų Tarybai pirmininkaus Belgijos premjeras Charles'is Michelis, dabartinė Tarptautinio valiutos fondo vadovė prancūzė Christine Lagarde vadovaus Europos centriniam bankui, o Ispanijos diplomatijos vadovui Josepui Borrelliui bus patikėta vadovauti ES užsienio politikai.

Visi šie kandidatai buvo paskirti po ilgų derybų pagaliau pasiekus bendrą kompromisinį susitarimą, todėl D.M.Sassoli kandidatūros atmetimas būtų išmušęs iš pusiausvyros visą šį sudėtingą procesą.

Florencijoje gimęs D.M.Sassoli yra ilgametis žurnalistas, dirbęs daugelyje Italijos leidinių bei televizijos kanalų.

Į politiką jis pasuko 2009-aisiais, tapęs Italijos demokratų partijos nariu ir sėkmingai dalyvavęs EP rinkimuose. Praėjusioje kadencijoje politikas užėmė EP pirmininko pavaduotojo postą.

Iškart po balsavimo rezultatų paskelbimo D.M.Sassoli padėkojo europarlamentarams už išreikštą pasitikėjimą ir paminėjo artimiausių kelerių metų EP veiklos prioritetus.

„Turime rasti jėgų atgaivinti mūsų integracijos procesą ir pakeisti mūsų Sąjungą taip, kad ji geriau patenkintų piliečių poreikius, atsakytų į jų susirūpinimą ir plintantį praradimo jausmą. Turime kasdien ginti bei skatinti mūsų pamatines laisvės, orumo ir solidarumo vertybes ES ir už jos ribų“, – kalbėjo jis.

„Visiems aišku, kad Europoje nė viena vyriausybė negali žudyti, kad asmens vertė ir jo orumas yra mūsų politikos vertinimo kriterijus.

Kad pas mus niekas negali užčiaupti burnos oponentams, o mūsų vyriausybės ir joms atstovaujančios Europos institucijos yra demokratijos ir laisvų rinkimų vaisius.

Kad niekas negali būti pasmerktas dėl savo religinių, politinių, filosofinių įsitikinimų, kad merginos ir vaikinai gali keliauti, mokytis, mylėti be suvaržymų, kad nė vienas europietis negali būti pažemintas ir atstumtas dėl jo lytinės orientacijos.

Kad Europos erdvėje, įvairiais būdais, socialinė apsauga yra mūsų tapatybės dalis, kad ginti tuos, kuriems kyla pavojus, yra mūsų sutartyse ir tarptautinėse konvencijose nustatyta pareiga“, – pridūrė D.M.Sassoli.

Jis taip pat perspėjo apie Bendrijoje stiprėjančių nacionalistinių nuotaikų keliamą pavojų.

„Esame europiečiai taip pat ir todėl, kad mylime savo šalis. Tačiau nacionalizmas, kuris tampa ideologija ir stabmeldyste, gamina virusus, kurie stimuliuoja pranašumo instinktus ir sukelia destruktyvius konfliktus, – pabrėžė naujasis EP vadovas. – Mums reikia Europos partijų, kurios gebėtų tapti vis ryškesniais mūsų demokratijos kelrodžiais.

Tačiau turime suteikti joms naujų priemonių, nes turimų nepakanka. Šis Parlamentas turi būti sustiprintas ir tapti visavertės Europos demokratijos veikėjas.“

Bet kokiu atveju D.M.Sassoli pergalė reiškia, kad keturis svarbiausius ES postus turėtų užimti vadinamosios senosios Europos atstovai – Vidurio ir Rytų Europai vietų neatsirado.

Į Europos Komisijos pirmininkus nominuota vokietė Ursula von der Leyen, EVT vadovo poste lenką Donaldą Tuską turėtų pakeisti Belgijos atstovas Charles'is Michelis, užsienio politikai diriguos ispanas Josepas Borrellas, o D.M.Sassoli pirmininkaus EP.

Be to, Europos centriniam bankui vadovaus buvusi Prancūzijos finansų ministrė Christine Lagarde.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų