S.Jakeliūnas paaiškino, kodėl susilaikė
S.Jakeliūnas tokį savo sprendimą paaiškino socialiniame tinkle „Facebook“.
„V. Putinas ir Kremliaus valdžia yra teroristai ir karo nusikaltėliai, dėl to neturiu jokių abejonių. Gimiau tremtyje ir žinau, kad žmonės ne savo valia gali tapti tironų aukomis ir įkaitais. Kažkada Rusijos ir kitų šalių piliečius terorizavo, žudė ir kalino Stalino režimas. Tarp jų buvo ir mano tėvai. Todėl negaliu besąlygiškai tapatinti valdžios su valstybe ir jos žmonėmis“, – rašė S.Jakeliūnas.
Pasak jo, V.Putino agresija ir teroristiniai veiksmai nukreipti ne tik prieš Ukrainos, bet ir prieš Rusijos piliečius.
„Susilaikiau balsuodamas dėl rezoliucijos, kurioje visa Rusijos valstybė, įskaitant ir tuos jos piliečius, kurie kovoja prieš Kremliaus režimą, pripažįstami remiantys terorizmą“, – savo motyvus paaiškino S.Jakeliūnas.
V.Uspaskichas LRT portalui patvirtino nedalyvavęs balsavime, tačiau motyvų nekomentavo.
„Kodėl aš jums turiu aiškintis? Ką, aš kalėjime sėdžiu?“ – sakė jis.
Rusija sąmoningai terorizuoja Ukrainos gyventojus
„Rusija sąmoningai taikosi į Ukrainos ypatingos svarbos infrastruktūrą visoje šalyje, siekdama terorizuoti gyventojus ir atkirsti šalį nuo dujų, elektros energijos, vandens, interneto ir kitų pagrindinių prekių tiekimo bei paslaugų teikimo, o tai ypač pražūtinga artėjant žiemai; šių išpuolių tikslas – terorizuoti Ukrainos gyventojus, užgniaužti jų pasipriešinimą ir ryžtą toliau ginti savo šalį bei priversti juos pripažinti okupantų valdžią ir pritarti neteisėtam mėginimui aneksuoti įvairias Ukrainos sritis; per vieną iš šių išpuolių nukentėjo Lenkijos teritorija ir žuvo du Lenkijos piliečiai“, – teigiama rezoliucijoje.
Prie pastarosios rengimo prisidėjo ir europarlamentaras Andrius Kubilius.
Šia rezoliucija europarlamentarai konstatuoja, kad Rusija kaip valstybė remia terorizmą ir pasitelkia teroristines priemones.
Kadangi ES kol kas neturi teisinio mechanizmo, kuris leistų valstybę pripažinti terorizmo rėmėja, ar terorizmą remiančių valstybių sąrašo, Europos Parlamentas ragina ES ir jos valstybes sukurti tokį sąrašą ir į jį įtraukti Rusiją. Tai leistų Maskvai taikyti tam tikras svarbias sankcijas ir turėtų didelį ribojamąjį poveikį ES santykiams su Rusija.
Be to, šiuo dokumentu raginama „Vagnerio grupę“, 141-ą specialų motorizuotą pulką („Kadyrovo karius“) ir kitas Rusijos finansuojamas ginkluotas grupuotes ar įgaliotinius įtraukti į ES teroristinių organizacijų sąrašą.
Pripažindami, kad Rusija yra terorizmą remianti valstybė, europarlamentarai taip pat siekia užtikrinti, kad V.Putinas ir jo vyriausybė atsakytų už karo nusikaltimus tarptautiniame tribunole.
Be to, šia rezoliucija ES Taryba raginama skubiai užbaigti darbą, susijusį su devintuoju sankcijų paketu. Europarlamentarai taip pat nori, kad ES šalys aktyviai užkirstų kelią, tirtų ir patrauktų baudžiamojon atsakomybėn už bet kokį galiojančių sankcijų vengimą. Jie ragina, kad ES valstybės kartu su Europos Komisija svarstytų galimas priemones prieš šalis, bandančias padėti Rusijai apeiti jau taikomas ribojamąsias priemones.
Šiuo klausimu EP nariai diskutavo praėjusioje plenarinėje sesijoje, o trečiadienį balsavo dėl atitinkamos rezoliucijos.
Trečiadienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino Rusiją „teroru ir žudymu“, per rusų raketų smūgį gimdymo namams Zaporižios srityje žuvus kūdikiui.
Tuo metu Lietuvos parlamentas gegužės mėnesį vienbalsiai pripažino Rusiją ir vykdančia terorizmą remiančia valstybe.
Rezoliucijoje Seimas konstatavo, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos ir samdiniai įvykdė masinius karo nusikaltimus Ukrainos teritorijoje, ypač Bučos, Irpinės, Mariupolio, Borodjankos, Hostomelio miestuose.
Simbolinis žingsnis
Rezoliucija yra iš esmės simbolinis Rusijos pradėto karo Ukrainoje pasmerkimas. Rezoliucija, nors neįpareigojanti, tačiau politiškai svarbus signalas ir raginimas ES valstybėms ieškoti mechanizmų, kurie sudarytų teisines pasekmes, taikytų platesnes sankcijas, padėtų kurti tarptautinius tribunolus panašioms valstybėms.
JAV prezidento Joe Bideno administracija anksčiau nurodė, kad Rusijos priskyrimas prie terorizmą remiančių valstybių neduotų pageidaujamų rezultatų, ir atmetė Ukrainos bei JAV įstatymų leidėjų raginimus imtis tokio dideles pasekmes nulemiančio žingsnio.
JAV yra specialus teisinis dokumentas, kuriame išvardytos valstybės, kurios „ne kartą teikė paramą tarptautinio terorizmo aktams“. Iki šiol į jį įtrauktos tik Kuba, Iranas, Šiaurės Korėja ir Sirija. Kanada taip pat turi panašų dokumentą, kuriuo smerkiamos „terorizmą remiančios valstybės“.
Portalas dw.com yra pateikęs ekspertų įžvalgas, kad valstybės paskelbimas, remiant terorizmą, JAV kartu reiškia užsienio pagalbos apribojimus, draudimą eksportuoti gynybinę produkciją tokioms vyriausybėms, taip pat technologijų, kurios gali būti naudojamos kariniams tikslams, eksporto kontrolę ir finansinius suvaržymus. Anot portalo, labai svarbu, kad tai taip pat turi įtakos Rusijos suvereniam imunitetui JAV teismuose.