2020 07 23 /19:13

Europos Parlamentas perspėjo galįs blokuoti ES daugiametį biudžetą

Europos Parlamentas ketvirtadienį svaria balsų dauguma nubalsavo, kad būtų pareikalauta atlikti pakeitimų daugiamečio Europos Sąjungos biudžeto projekte, suderintame Bendrijos 27 narių lyderių.
Europos Sąjungos vėliava
Europos Sąjungos vėliava / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

EP priimtoje rezoliucijoje perspėjama, kad europarlamentarai vėliau šiais metais nepatvirtins sunkiai iškovoto projekto, ir raginama surengti derybas, kad „pasiūlymas būtų pagerintas“.

Rezoliucija buvo priimta 465 balsais prie 150.

Kita vertus, EP pasveikino „istorinį“ susitarimą sukurti 750 mlrd. eurų ES ekonomikos gaivinimo po koronaviruso pandemijos sukaltos recesijos fondą, priimtą per liepos 17–21 dienomis trukusį ES viršūnių susitikimą.

EP nariai išreiškė pagarbą COVID-19 aukoms ir su pandemija kovojusiems darbuotojams bei pabrėžė, kad tokiomis precedento neturinčiomis aplinkybėmis europiečių bendra pareiga – laikytis solidarumo.

Europarlamentarai nepritaria į ateitį orientuotų programų finansavimo sumažinimui, nes „taip bus pakirstas tvaraus atsigavimo pagrindas“. Jų teigimu, kyla pavojus, kad finansavimas pavyzdinėms ES kovos su klimato kaita, skaitmeninimo, sveikatos apsaugos, jaunimo, kultūros, mokslinių tyrimų ir sienų apsaugos programoms 2020–2021 m. staigiai kris, o nuo 2024 m. visas ES biudžetas bus mažesnis negu 2020 m., taigi „kils grėsmė ES įsipareigojimams ir prioritetams“.

„EP automatiškai nepatvirtins Europos Vadovų Tarybos susitarimo ir yra pasirengęs nepritarti ilgamečiam biudžetui, kol būsimose EP ir Tarybos derybose nebus pasiektas priimtinas susitarimas“, – sakoma rezoliucijoje.

Europarlamentarai įsitikinę, kad būtina susitarti ne vėliau kaip iki spalio pabaigos, kad nekiltų kliūčių nuo 2021 m. pradėti naujas programas. Jeigu to pasiekti nepavyktų, sutartis dėl ES veikimo numato galimybę laikinai pratęsti 2020 m. biudžeto viršutinių ribų galiojimą.

EP taip pat ragina užtikrinti teisiškai privalomą daugiamečio ES biudžeto tikslinimą vėliausiai 2024 m. pabaigoje, kuris apimtų 2025–2027 m. laikotarpio viršutines ribas, papildomų nuosavų išteklių taikymą bei klimato politikos ir biologinės įvairovės tikslų įgyvendinimą.

Europarlamentarai apgailestauja dėl drastiškai sumažintos dotacijų dalies ekonomikos gaivinimo fonde bei ragina pilnai įtraukti Parlamentą į šios priemonės, kuriai pasirinktas teisinis pagrindas nesuteikia EP oficialaus vaidmens, įgyvendinimą. Jų manymu, ES valstybių vadovams nepavyko išspręsti ekonomikos gaivinimo fondo skolos grąžinimo klausimo. Be tolimesnio ES programų finansavimo mažinimo arba didesnių ES valstybių įnašų į ES biudžetą, nauji ES ištekliai yra „vienintelis Parlamentui priimtinas skolos grąžinimo būdas“. EP nepritars daugiamečiam biudžetui be susitarimo dėl naujų išteklių iki 2021-2027 m. laikotarpio pabaigos, kad būtų užtikrintas ekonomikos gaivinimo fondo skolos grąžinimo plano patikimumas ir tvarumas.

EP taip pat labai apgailestauja, kad Europos Vadovų Taryba gerokai susilpnino Europos Komisijos ir Parlamento pastangas laikytis teisinės valstybės, pagrindinių teisių ir demokratijos principų įgyvendinant daugiametį ES biudžetą ir ekonomikos gaivinimo planą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis