Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 02 15 /13:55

Europos Parlamentas pritarė ES laisvosios prekybos sutarčiai su Kanada

Europos Parlamentas (EP) trečiadienį pritarė prieštaringai vertinamai laisvosios prekybos sutarčiai su Kanada, kuri oficialiai vadinama išsamiu ekonomikos ir prekybos susitarimu, arba, sutrumpintai, CETA, nepaisant protestų ir naujojo Amerikos prezidento Donaldo Trumpo protekcionistinių raginimų.
Protestas prieš CETA Lenkijoje
Protestas prieš CETA / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

Už susitarimą balsavo 408 Parlamento nariai, 254 buvo prieš, o 33 susilaikė.

EP pritarimas pradeda iš dalies pradėti įgyvendinti šią sutartį no ateinančio mėnesio.

Po septynerius metus trukusių sudėtingų derybų ES ir Kanada spalį pagaliau oficialiai pasirašė susitarimą, įveikusios nedidelio Belgijos regiono pasipriešinimą.

ES vadovai mano, kad parlamento pritarimas susitarimui simboliškai išreikš paramą pasaulio prekybos sistemai, kuriai taip pat kelia grėsmę protekcionizmą propaguojantis JAV prezidentas D.Trumpas.

„CETA yra geriausias prekybos susitarimas, kurį ES kada nors yra sudariusi. Jis dar labiau suartins Kanadą ir Europą“, – pareiškė Vokietijai atstovaujantis europarlamentaras Manfredas Weberis.

Modelis susitarimui su Didžiąja Britanija po „Brexit“

Kai kuriuos iš prieštaringiau vertinamų susitarimo aspektų, įskaitant kritikuojamą investuotojų teismo sistemą, turės ratifikuoti ES valstybės narės, o tai gali tęstis ne vienerius metus.

ES dėl šio susitarimo nusiteikusi labai ambicingai ir jį vadina moderniausiu iš visų Europos kada nors sudarytų susitarimų. Briuselis taip pat teigia, kad šiuo susitarimu bus vadovaujamasi sudarant paskesnius prekybos susitarimus, įskaitant susitarimą su Didžiąja Britanija, kuri nusprendė pasitraukti iš Europos bloko.

Pagal CETA bus panaikinta 99 proc. ES ir Kanados tarpusavio prekyboje taikomų muitų, o tai bus itin palanku Europos eksportuotojams. Be to, kitaip negu įprastuose prekybos susitarimuose, CETA taip pat bandoma suderinti reguliavimą tokiais klausimais kaip sveikatos ir aplinkos apsauga.

Tuo tarpu susitarimo priešininkus labiausiai piktina pasiūlymas įsteigti specialius teismus, kurie spręstų ginčus tarp investuotojų ir nacionalinės valdžios institucijų.

Jie mano, kad šia nuostata bus suteikta pernelyg daug galių tarptautinėms korporacijoms, kurios, pasitelkdamos įtakingus teisininkus, galės paminti nacionalines taisykles.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai