Iki šiol galiojusios taisyklės skatino rinktis pigiausią pasiūlymą. „Naujosios taisyklės užbaigs mažiausios kainos diktatūrą ir iškels poreikį užtikrinti kokybę“, – pažymėjo EP pranešėjas Marcas Tarabella (Socialistai ir demokratai, Belgija).
Savo ruožtu naujosios taisyklės sugriežtina neįprastai mažos kainos pasiūlymų svarstymą, apriboja galimybę viešuosiuose pirkimuose dalyvauti įmonėms, pažeidusioms darbo įstatymus, taip pat numato galimybę užsakovams reikalauti, kad tiekėjai iš anksto atskleistų subrangovus. Tai leis veiksmingiau kovoti su socialiniu dempingu ir užtikrinti darbuotojų teises.
Europos Parlamentui taip pat pavyko įteisinti atskirą viešųjų pirkimų procedūrą, skirtą skatinti naujoviškus sprendimus. „Inovacijų partnerystė“ leis valstybinėms institucijoms skelbti konkursus atskiroms problemoms spręsti, tačiau sąlygose nenumatyti konkrečių jų sprendimo būdų, o derybomis su tiekėjais atrasti tinkamiausius sprendimus.
Standartinis Europos bendrasis viešųjų pirkimų dokumentas supaprastins ir iki 80 proc. sumažins viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių įmonių administracinę naštą. Tai palengvins mažųjų ir vidutinių įmonių dalyvavimą viešuosiuose pirkimuose. Dokumentų originalus turės pateikti tik konkurso nugalėtojas.
EP taip pat pirmą kartą nustatė taisykles koncesijoms, kuriose pabrėžiama ES valstybių nevaržoma teisė apsispręsti, ar perkamiems darbams bei paslaugoms jos naudos nuosavus išteklius, ar kreipsis į privačias įmones. Naujoji direktyva nereikalauja privatizuoti viešųjų įmonių. Atsižvelgdami į vandens kaip viešosios gėrybės svarbą, EP nariai sutiko, kad šiam sektoriui koncesijų direktyva nebūtų taikoma. „Šis teisės aktas sukuria sveiką ekonominę aplinką, kurioje laimi visi veikėjai – viešosios institucijos, rangovai ir ES piliečiai, nes apibrėžiamos aiškios žaidimo taisyklės“, – pareiškė EP pranešėjas Philippe'as Juvinas (Europos liaudies partija, Prancūzija).
Bendrosioms viešųjų pirkimų taisyklėms pritarė 620 EP narių, nepritarė 31, o susilaikė 30. Komunalinio sektoriaus viešųjų pirkimų taisyklėms pritarė 618 EP narių, nepritarė 36, o susilaikė 26. Koncesijų taisyklėms pritarė 598 EP nariai, nepritarė 60, o susilaikė 18. Visos šios taisyklės jau suderintos su ES Taryba. Jos įsigalios netrukus, o ES valstybės turės per dvejus metus jas perkelti į savo teisę.
Trečiadienį EP taip pat balsavo dėl teisės akto, reglamentuojančio trečiųjų šalių dalyvavimą ES viešuosiuose pirkimuose, pakeitimų. Dėl jo dar tebesiderama su ES Taryba, todėl europarlamentarai atidėjo galutinį balsavimą.