Europos Sąjungos lyderiai spręs, ar pradėti karinę operaciją prieš Libijos žmonių kontrabandininkus

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį renkasi į Briuselį aptarti galimybės pradėti karinę operaciją prieš žmonių kontrabandininkus Libijoje, siekiant pažaboti per jūrą į Europą plūstančių migrantų, kurių kelionė neretai baigiasi tragiškai, srautą.
Libijos migrantai.
Libijos migrantai. / „Scanpix“/AP nuotr.

Migrantams, išgyvenusiems praėjusį savaitgalį prie Libijos krantų įvykusią siaubingą laivo katastrofą, pasakojant apie patirtą siaubą, Bendrijos lyderiai rengiasi priimti bendrą pareiškimą, įpareigojantį „imtis sistemingų pastangų atpažinti, perimti ir sunaikinti laivus“, užkertant galimybę jais pasinaudoti kontrabandininkams.

ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini „kviečiama nedelsiant pradėti pasirengimą galimai saugumo ir gynybos politikos operacijai šiuo tikslu, vadovaujantis tarptautinės teisės normomis“, rašoma viršūnių susitikimui parengtame bendro pareiškimo projekte.

Vienas diplomatinis šaltinis sakė, kad ES narės rengiasi pritarti šiam pareiškimui, tokiu būdu patvirtindamos Bendrijos pasirengimą imtis ryžtingesnių veiksmų prieš kontrabandininkus, kurie palaikiais ir smarkiai perpildytais laivais gabena žmones, bėgančius iš konflikto zonų Afrikoje, Artimuosiuose Rytuose ir Azijoje.

Europos valstybių lyderiai sulaukė priekaištų, kad jiems nerūpi migrantų gyvybės, kai maždaug 800 pabėgėlių nuskendo sekmadienį prie Libijos krantų apvirtus juos plukdžiusiam laivui. Ši katastrofa yra daugiausiai gyvybių pareikalavusi tokio pobūdžio nelaimė Viduržemio jūroje.

Jei planams bus pritarta, šis operacija bus pirmoji, kai Bendrijos šalių vyriausybės, jaučiančios didžiulį spaudimą pažaboti migrantų srautą ir užtikrinti efektyvesnę pagalbą į nelaimę patekusiems pabėgėlių laivams, pasitelkia karinę jėgą kovai su nelegalia migracija.

„Niekas nekalba apie antžeminę operaciją, – pabrėžė diplomatinis šaltinis, pridūręs, kad nuo misijos masto priklausys, ar jai bus reikalingas Jungtinių Tautų palaikymas. – Tai ne karas“.

Pareiškimo projekte taip pat numatyta, kad valstybės narės priims persikelti 5 tūkst. migrantų, tačiau tai tėra lašas jūroje, palyginti su kasmet Europos pietinius krantus pasiekiančių nelegalių migrantų skaičiumi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai