„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2023 02 06

Europos strateginė autonomija mirusi – kas ir kodėl praleido progą?

Rusijos invazija į Ukrainą yra didžiausias iššūkis Europos saugumui nuo Šaltojo karo laikų, tačiau europiečiai praleido galimybę sustiprinti savo gynybos pajėgumus, mano diplomatai ir karybos ekspertai. Karas Ukrainoje kaip tik padidino Europos karinę priklausomybę nuo JAV.
Emanuelis Macronas ir Olafas Scholzas
Emanuelis Macronas ir Olafas Scholzas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Pasak ekspertų, Vašingtonas kol kas vadovauja atsakui į karą: subūrė sąjungininkus, organizavo karinę pagalbą Ukrainai ir suteikė užpultajai šaliai daugiausia karinės įrangos ir žvalgybinės informacijos. Kiekviename žingsnyje JAV sprendė, kokius ginklus Kyjivas gaus, o kokių ne.

Nepakeičiamas JAV vaidmuo išryškėjo neseniai priimtame sprendime siųsti Ukrainai „Leopard“ tankus ir leisti tai padaryti kitiems – šio žingsnio Vokietijos kancleris Olafas Scholzas anksčiau nenorėjo žengti, nepaisydamas stipraus Lenkijos ir Didžiosios Britanijos spaudimo, nebent Jungtinės Valstijos taip pat sutiktų siųsti Ukrinai šiek tiek savo modernių tankų.

Amerikos lyderystė „buvo beveik per daug sėkminga savo pačios labui, todėl europiečiai nebeturi paskatų savarankiškai stiprinti savo pajėgumų“, – paaiškino Liana Fix, iš Vokietijos kilusi Vašingtono Užsienio santykių tarybos analitikė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs