Ragindamas saugiai grąžinti vaikus į Ukrainą, parlamentas pareiškė, kad „dokumentuose užfiksuoti šios praktikos įrodymai atitinka tarptautinį genocido apibrėžimą“.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasveikino rezoliuciją kaip svarbų sprendimą, kuris padės „patraukti Rusiją ir jos vadovus atsakomybėn“.
Ukrainiečių vaikų deportavimas yra vienas iš „Rusijos bandymų ištrinti mūsų tautos tapatybę, sunaikinti pačią ukrainiečių tautos esmę“, – sakė jis savo vakariniame vaizdo kreipimesi.
Kovo 17 dieną Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) išdavė Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderį dėl kaltinimų karo nusikaltimais neteisėtai deportavus Ukrainos vaikus.
Hagoje įsikūręs teismas taip pat išdavė orderį Rusijos prezidento vaiko teisių komisarės Marijos Lvovos-Belovos atžvilgiu.
Nuo invazijos pradžios į Rusiją buvo pagrobta ir išvežta daugiau kaip 16 000 ukrainiečių vaikų.
Balandžio viduryje Kyjivas pareiškė, kad nuo invazijos pradžios praėjusių metų vasario 24 dieną į Rusiją buvo pagrobta ir išvežta daugiau kaip 16 000 ukrainiečių vaikų. Jis teigė, kad daugelis jų buvo apgyvendinti globos namuose.
Ketvirtadienį paskelbtoje Europos Tarybos parlamento rezoliucijoje sakoma, kad yra „įrodymų, jog deportuoti vaikai buvo „rusinami“, perauklėjant per rusų kalbą, kultūrą ir istoriją“.
Rezoliucijoje teigiama, kad „šis ukrainiečių vaikų perkėlimas buvo „aiškiai planuojamas ir sistemingai organizuojamas“ kaip valstybės politika“, siekiant „sunaikinti bet kokias sąsajas su ukrainiečių tapatybe ir jos bruožus“.
Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA) paragino leisti Jungtinėms Tautoms ir Raudonajam Kryžiui patekti į šią teritoriją, kad jie galėtų surinkti informaciją apie atitinkamus vaikus.
1948 metų Konvencijoje dėl genocido prievartinis vaikų perkėlimas yra laikomas vienu iš genocido apibrėžimo kriterijų.
Po invazijos į Ukrainą Rusija buvo pašalinta iš Europos Tarybos.
Organizacija, kuriai priklauso 46 valstybės narės, įsteigta žmogaus teisėms Europoje stebėti ir ginti.