Tokį žingsnį Europos vaistų agentūra (EVA) ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) žengė, daugeliui šalių atsisakant pandemijos valdymo priemonių, nors užsikrėtimo atvejų skaičius tebėra didelis.
„Ketvirtoji (arba antra stiprinančioji) dozė gali būti skiriama 80 metų ir vyresniems suaugusiesiems, peržiūrėjus duomenis apie didesnę sunkios COVID-19 formos riziką šioje amžiaus grupėje ir apsaugą, suteikiamą ketvirtosios dozės“, – rašoma abiejų agentūrų bendrame pareiškime.
Tačiau jungtinė EVA ir ECDC darbo grupė priėjo išvadą, kad kol kas per anksti svarstyti galimybę patvirtinti antrą stiprinančiąją vakcinos dozę plačiajai visuomenei.
Šiuo metu nėra aiškių įrodymų, kad mažėja apsauga nuo koronaviruso 60–79 metų amžiaus žmonėms, turintiems normaliai veikiantį imunitetą – „taigi, nėra aiškių įrodymų, kurie patvirtintų, kad būtina nedelsiant naudoti ketvirtąją dozę“.
„Jei dabartinė epidemiologinė situacija pasikeis ir atsiras naujų signalų, gali tekti svarstyti galimybę šiai amžiaus grupei skirti ketvirtąją dozę“, – nurodė agentūros.
„Kalbant apie jaunesnius nei 60 metų suaugusiuosius, kurių imuninė sistema yra normali, šiuo metu nėra įtikinamų įrodymų, kad jiems silpsta vakcinos suteikiama apsauga nuo sunkios ligos formos, arba kad ketvirtoji dozė jiems suteiktų papildomos naudos“, – pabrėžė EVA ir ECDC.
Praėjus daugiau nei dvejiems metams po pandemijos pradžios, EVA praėjusį mėnesį pranešė, kad protrūkis intensyvėja daugiausia dėl užkrečiamesnės omikron atmainos potipių, ypač BA.2, plitimo.
EVA iki šiol yra leidusi Europos Sąjungoje vartoti penkias vakcinas nuo COVID-19: „Pfizer“, „Moderna“, „AstraZeneca“, „Johnson & Johnson“ ir „Novavax“ preparatus.