EVT sutarė, kad dėl pabėgėlių paskirstymo konkrečioms šalims bus nuspręsta iki liepos pabaigos

Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdyje sutarta per dvejus metus iš Graikijos ir Italijos į kitas Europos Sąjungos (ES) šalis perkelti 40 tūkstančių pabėgėlių.
Jeanas-Claude'as Junckeris ir Donaldas Tuskas
Jeanas-Claude'as Junckeris ir Donaldas Tuskas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Konkrečioms šalims narėms skiriamas pabėgėlių skaičius bus nustatytas remiantis savanoriškais įsipareigojimais ir solidarumo raktu, kurį iki liepos pabaigos sutars ES Vidaus Reikalų Taryba, penktadienį pranešė Lietuvos prezidentūra.

Lietuvos Vyriausybė yra patvirtinusi, kad Lietuva per dvejus metus galėtų savanoriškai priimti iki 250 prieglobsčio prašytojų.

Iki penktadienio paryčių posėdžiavę ES šalių vadovai sutarė, kad ES migracijos politika turi pirmiausia duoti aiškų signalą, kad nelegali migracija ir prekyba žmonėmis nebus toleruojama. Sutarta nuosekliai didinti pajėgumus kovoje su nelegalia migracija, bendradarbiaujant su tranzito ir pabėgėlių kilmės šalimis, daugiau dėmesio skiriant išorinių ES sienų apsaugai, prekeivių žmonėmis tinklų naikinimui, pabėgėlių grąžinimo ir readmisijos politikai.

Lietuvos Vyriausybė yra patvirtinusi, kad Lietuva per dvejus metus galėtų savanoriškai priimti iki 250 prieglobsčio prašytojų.

Kiekviena šalis už perkeliamus asmenis gautų finansavimą iš ES Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondo. Už vieno pabėgėlio perkėlimą priimančiai valstybei būtų mokama 6 tūkst. eurų vienkartinė išmoka. Prezidentūros pranešime taip pat pažymima, kad iš ES struktūrinių fondų 2014–2020 metais Lietuvai skirta 10,8 mln. eurų prieglobsčio sistemos plėtrai ir pabėgėlių integracijai bei grąžinimui.

Italijos premjeras pasmerkė ES lyderius, nesutinkančius su migrantų kvotomis

Italijos premjeras Matteo Renzi ketvirtadienį kritikavo kitus Europos Sąjungos lyderius, atmetančius privalomas migrantų priėmimo kvotas, tęsiantis dideliems nesutarimams, kaip sustabdyti atvykėlių antplūdį prie Bendrijos pietinių sienų.

Diplomatiniai šaltiniai sakė, kad diskusijos per vėlai vakare vykusią viršūnių susitikimo vakarienę tapo itin įtemptos ir „emocingos“, kai M.Renzi apkaltino kolegas, kad jiems rūpi tik jų pačių interesai.

Europos Komisijos vadovas aktyviai palaiko pasiūlymą, kad 40 tūkst. prieglobsčio prašančių Sirijos ir Eritrėjos piliečių, jau atvykusių į Europą, būtų paskirstyti ES šalyse pagal privalomą schemą.

„Jeigu tokia yra jūsų Europos idėja – galite ją pasilaikyti sau, – Italijos šaltiniai citavo naujienų agentūrai AFP M.Renzi pareiškimą kitų 27 šalių lyderiams. – Arba suteikit mums solidarumą, arba nešvaistykite mūsų laiko.“

Vienas Europos šaltinis sakė, kad du aukščiausio rango ES pareigūnai – Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas ir Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris susiginčijo per susitikimą, bet jie patys tokius pareiškimus neigė.

„Netikėkite tais, kurie skelbia „Twitter“ žinutes, nutekina informaciją. Kai mums iškyla sunkumų, tuos reikalus aptariame tarp savęs“, – J.-C.Junckeris sakė per spaudos konferenciją su D.Tusku, vykusią anksti penktadienį.

Pasak jo, svarbiausia, kad ES lyderiai patvirtino Komisijos pasiūlytą prieglobsčio ieškančių žmonių, kurie turės būti paskirstyti kitose Bendrijos šalyse, skaičių.

„Man nesvarbu, ar tai turi būti atliekama savanoriškai, ar ne – nes svarbiausias dalykas, kad mes susitarėme dėl 60 tūkst. migrantų“, – aiškino J.-C.Junckeris.

Europos Komisijos vadovas aktyviai palaiko pasiūlymą, kad 40 tūkst. prieglobsčio prašančių Sirijos ir Eritrėjos piliečių, jau atvykusių į Europą, būtų paskirstyti ES šalyse pagal privalomą schemą.

Dar 20 tūkst. sirų, gyvenančių stovyklose už Europos ribų, taip pat turėtų būti įkurdinti 28 šalių bloke.

Jau daugiau negu 100 tūkst. migrantų perplaukė Viduržemio jūrą šiais metais, o dauguma jų išsilaipino Italijoje, Graikijoje ir Maltoje.

Buvęs Lenkijos premjeras D.Tuskas, kurio šalis priešinasi kvotų sistemai, sakė, kad „migrantai, neturintys teisėto pagrindo patekti į ES, bus grąžinti“, o derybos su jų kilmės šalimis bus spartinamos, kad tie žmonės galėtų grįžti į savo tėvynes.

Tuo tarpu Bendrijos šalys turės iki liepos vidurio susitarti, kiek prieglobsčio ieškotojų jos sutinka savanoriškai priimti, pridūrė D.Tuskas.

M.Renzi skundėsi, kad šio viršūnių susitikimo rezultatai nepateisino Italijos lūkesčių. „Perkėlimas yra pirmasis žingsnis, bet tai neišsprendžia mūsų problemų“, – pabrėžė jis.

Jau daugiau negu 100 tūkst. migrantų perplaukė Viduržemio jūrą šiais metais, o dauguma jų išsilaipino Italijoje, Graikijoje ir Maltoje. Šios šalys reikalauja, kad kitos ES partnerės pasidalytų su jomis migrantų antplūdžio našta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis